Οι Νάγκετς υπέταξαν τους Ουόριορς χωρίς τον Γιόκιτς και με μια νίκη βγαίνουν πρώτοι στη Δύση!

Τζαμάλ Μάρεϊ

© photo by Aaron Ontiveroz / Getty Images / Ideal Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 07:43 - 03.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:25 - 14.08.2024

Οι Νάγκετς, παρά την απουσία του Νίκολα Γιόκιτς, πήραν μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Ουόριορς με 112-110.

Οι Νάγκετς δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Νίκολα Γιόκιτς. Ε και; Αυτό δεν τους εμπόδισε από το να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Ουόριορς με 112-110 και να ανεβούν στο 52-46, ρίχνοντας τους περσινούς πρωταθλητές στο 41-38.

Οι Ουόριορς μπήκαν δυναμικά και στο 12’ ήταν μπροστά με 26-36, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Νάγκετς επέστρεψαν στο ημίχρονο (58-61, 24’), ενώ πήραν το προβάδισμα, με τη Τρίτη περίοδο να κλείνει στο 89-87. Στη συνέχεια του παιχνίδι ήταν θρίλερ, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να μπλοκάρει το τελευταίο τρίποντο του Κλέι Τόμπσον και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Πέραν του μπλοκ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε και 26 πόντους, ενώ ο Μάικλ Πόρτερ Jr. έκανε double - double με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ. Την ίδια ώρα, «διπλός» ήταν και ο Άαρον Γκόρντον, ο οποίος είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ για το Ντένβερ.

Για τους Ουόριορς, ο Τόμπσον σημείωσε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 21 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ σουτάροντας όμως με απογοητευτικά ποσοστά, καθώς  μαζί είχαν 17/56 σουτ εντός παιδιάς (8/28 ο Κάρι, 9/18 ο Τόμπσον).

Πλέον οι Νάγκετς χρειάζονται μια νίκη στα τέσσερα εναπομείναντα παιχνίδια με Ρόκετς (εκτός), Σανς (εκτός), Τζαζ (εκτός) και Κινγκς (εντός) ή έστω μια ήττα των Γκρίζλις για να εξασφαλίσουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στη Δύση.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-36, 58-61, 89-87, 112-110.