«Φόρτσαρε» στο 4ο δεκάλεπτο και πέρασε από το Λαύριο με 25αρα του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός

Σάσα Βεζένκοφ

© InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 22:03 - 07.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:05 - 07.10.2024

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από το Λαύριο για την 1η αγωνιστική της Stoiximan GBL και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 93-75.

Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξενήθηκαν από το Λαύριο για την 1η αγωνιστική της Stoiximan GBL και σε ένα ματς που δεν αποδείχθηκε εύκολο για τρεις περιόδους, κατάφεραν να πάρουν την εκτός νίκη με 93-75.

Πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ καλή εικόνα είχαν οι Πετρούσεφ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Βιλντόζα (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Για το αξιόμαχο Λαύριο, ξεχώρισε ο Σέρμαν με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 13 πόντους είχε και ο Γκρίφιν.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο 09:47 ο Βεζένκοφ είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα, ενώ είχε ακολουθήσει έξι σερί πόντοι από το Λαύριο για το 6-2. Στο 06:58 με δίποντο του Μουράτου, οι γηπεδούχοι είχαν double score (8-4). Στο 05:00 μετά από τρίποντο του Φουρνιέ και καλάθι του Βεζένκοφ σε εφνυδιασμό, ο Ολυμπιακός είχε περάσει μπροστά με 12-10.

Στο 03:25 το Λαύριο είχε περάσει πάλι μπροστά (15-12), ενώ στο 01:11 είχε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, με έξι πόντους (22-16). Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 22-19. Οι Βον και Βεζένκοφ, ήταν πρώτοι σκόρερ με 7 πόντους. Στο 02:39 μετά από γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (83-71).

Ο Γκρίφιν είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ είχε ακολουθήσει ένα σερί 5-0 του Ολυμπιακού, για το 25-24 στο 07:36. Στο 05:50 οι Πειραιώτες είχαν περάσει μπροστά στο σκορ μετά από δίποντο του Πετρούσεφ (29-30), όμως το Λαύριο είχε απαντήσει με ένα 5-0, με δίποντο του Γκρίφιν και τρίποντο του Γουαχάμπ.

Το Λαύριο είχε κρατήσει το προβάδισμά του και είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-40, με τον Πετρούσεφ να είχε τους τελευταίους 6 πόντους του Ολυμπιακού. Ο Σέρβος ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων (10), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ξεχωρίσει ο Βον με 9. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 3/11 τρίποντα και 9/15 βολές.

Το Λαύριο είχε ξεκινήσει με ένα σερί 4-0 στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βασίλη Μουράτο για το 48-40. Με δίποντα των Βεζένκοφ και Φουρνιέ, ο Ολυμπιακός στο 08:24 είχε μειώσει στους τέσσερις (48-44). Στο 06:52 η ομάδα του Μέξα ήταν μπροστά με 53-46, όμως με επιμέρους σκορ 12-4, οι Πειραιώτες είχαν προηγηθεί με 58-57.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός είχε και τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, καθώς βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 69-64, μετά από τρίποντο του Λούκα Βιλντόζα.

Στην τέταρτη περίοδο ο Τσάμης πέτυχε το πρώτο καλάθι, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δίποντο του Πίτερς. Μετά από τρίποντο του Αμερικανού και ένα του Βιλντόζα (04:14) ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα οχτώ πόντων (79-71). Μάλιστα το σερί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε φτάσει το 18-0 (91-71). Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 93-75.