Ντόρσεϊ show: «Ξέρανε» την πρώην του, Φενέρμπαχτσε, με τρίποντο... βόμβα και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό

Τάιλερ Ντόρσεϊ

InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 22:33 - 15.09.2024 / Ανανεώθηκε: 00:40 - 16.09.2024

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στον τελικό του Crete International Basketball Tournament τη Φενέρμπαχτσε και πήρε τη νίκη στο τουρνουά με 73-70, χάρις σε τρίποντο του Ντόρσεϊ στο φινάλε.

Ματσάρα στο Ηράκλειο και κατάκτηση του φιλικού τουρνουά Crete International Basketball Tournament από τον Ολυμπιακό. Τι και αν ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τρομερή απόδοση στα τελευταία λεπτά του ματς και ένα τρίποντο... βόμβα του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήρε τη νίκη με 73-70.

Το ματς:

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε παρατάξει διαφορετική αρχική πεντάδα σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια. Αυτή τη φορά βασικοί ήταν οι Γκος και Παπανικολάου, αντί τον Βιλντόσα και Γουόκαπ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα στο 08:47, με τη Φενέρμπαχτσε να απαντάει με τον Σανλί μετά από περίπου ένα λεπτό. Το ματς δεν είχε σπουδαίο ρυθμό επιθετικά τα πρώτα λεπτά, με τους Τούρκους να ήταν μπροστά με 10-6 στο 03:37.

Με μπροστάρη τον Βεζένκοφ ο οποίος είχε 8 πόντους, με επιμέρους σκορ 9-4 τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα με 15-14. Η Φενέρ με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου είχε πάρει το προβάδισμα 19-15 χάρις σε τρίποντο του Μαχμούτογλου και δίποντο του Κόλσον.

Οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση και με σερί 5-0 (βολές Πετρούσεφ και τρίποντο Ντόρσεϊ) είχαν περάσει μπροστά με 20-19 στο 07:26. Η ομάδα του Γιασικεβίτσους είχε «πατήσει» γκάζι για λίγα λεπτά και στο 03:03 ήταν για πρώτη φορά μπροστά με 9 πόντους (33-24). Ο Ολυμπιακός είχε θέμα επιθετικά και το καλύτερο που κατάφερε ήταν να ροκανίσει τη διαφορά στους 5 στο ημίχρονο (34-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πιο... άγρια ομορφιά. Στο 07:33 η Φενέρμπαχτσε είχε πάρει προβάδισμα με διψήφιο αριθμό (44-33) με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν με σουτ του Ντόρσεϊ και τρίποντο του Βεζένκοφ. Οι Τούρκοι με ένα σερί 6-0 είχαν κάνει το 50-36, αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντα των Ράιτ - Ντόρσεϊ και κάρφωμα του πρώτου, είχε μειώσει σε 50-46 στο 04:38.

Η Φενέρ έβρισκε λύσεις επιθετικά και παρά την προσπάθεια των Πειραιωτών να ρίξουν τη διαφορά, οι Τούρκοι ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 57-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε μπει συγκεντρωμένος για να μπορέσει να μειώσει και να παλέψει για τη νίκη. Στο 07:17 το σκορ ήταν υπέρ της Φενέρ για τρεις πόντους (59-56). Στο 04:12 με βολές του Ντόρσεϊ οι Πειραιώτες είχαν μειώσει στον πόντο (66-65), ενώ στο 02:47 με τρίποντο του Πετρούσεφ είχαν ισοφαρίσει σε 68-68.

Οι Τούρκοι στα 00:50 είχαν πάει μπροστά με 70-68 με βολές, αλλά ο Βεζένκοφ είχε απαντήσει με τον ίδιο τρόπο. Μία τελευταία επίθεση από πλευράς Ολυμπιακού φάνηκε πως ήταν αρκετή και με ασύλληπτο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ τα τελευταία δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 73-70 και κατέκτησαν το τουρνουά.