«Καυτός» Πίτερς το πήρε πάνω του κόντρα στη Βίρτους, έστειλε τον Ολυμπιακό στον τελικό με Φενέρ

Άλεκ Πίτερς

© InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 22:28 - 14.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:54 - 14.09.2024

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σε φιλικό τη Βίρτους Μπολόνια στο τουρνουά Crete International Basketball Tournament του Ηρακλείου και πήρε τη νίκη με 78-66.

Συνέχεια στις νίκες για τον Ολυμπιακό στα φιλικά. Οι Πειραιώτες έδωσαν τον πρώτο τους αγώνα στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου για το Crete International Basketball Tournament, κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια. Με μεγάλο «όπλο» του τα τρίποντα, αλλά και τον... καυτό Πίτερς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-66 και θα αντιμετωπίσει στον τελικό του τουρνουά τη Φενέρμπαχτσε (Κυριακή 15/09, 20:30).

Το ματς:

Η Μπολόνια είχε πάρει προβάδισμα στο 09:41 με γκολ-φάουλ, όμως με το πρώτο καλάθι του Φουρνιέ με τα «ερυθρόλευκα», ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει στο 09:23, ενώ με καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ και του Ράιτ, οι Πειραιώτες ήταν μπροστά με 7-3 στο 08:45.

Στο 07:50 ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 9-5, με τη Βίρτους να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 17-13 με ένα επιμέρους σκορ 12-4 μέχρι το 04:00. Ο Πετρούσεφ που είχε πατήσει παρκέ σε ρόλο σέντερ, είχε 4 πόντους με τους Πειραιώτες να μειώνουν σε 18-21, αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπολόνια είχε κρατήσει το προβάδισμα (26-20).

Με δύο τρίποντα του Άλεκ Πίτερς ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει σε 26-26 μετά από λίγα δευτερόλεπτα στη δεύτερη περίοδο. Η Μπολόνια είχε βρει τον ρυθμό της και από το 07:42 μέχρι το 04:08 είχε καταφέρει να πάρει διψήφια διαφορά (40-28) με τον Βιλντόσα να μειώνει στους εννιά με τρίποντο στο 03:45 (31-40).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βγάλει αντίδραση και με ένα 9-0 σερί από το 03:45 μέχρι το 01:04 είχε μειώσει σε 37-40, με τους Ιταλούς ωστόσο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-38. Στο ημίχρονο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους.

Η Βίρτους είχε ξεκινήσει το τρίτο δεκάλεπτο με δίποντο, με τους Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ να σκοράρουν από τα 6.75 και να ισοφαρίζουν σε 4-44. Χάρις σε μία βολή του Βεζένκοφ και γκολ-φάουλ του Ράιτ (06:20) ο Ολυμπιακός είχε περάσει μπροστά στο σκορ με 48-46.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ, όμως χάρις σε ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου 33 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 57-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο για τους Πειραιώτες. Με δίποντο του Πίτερς και τρίποντο του Λούκα Βιλντόσα (07:19) είχαν πάει μπροστά στο σκορ με 62-56. Η Μπολόνια είχε μειώσει, όμως ο Πίτερς και πάλι είχε λύση, με τρίποντο στο 05:28 για το 66-60. Οι Ιταλοί είχαν μειώσει στον πόντο (67-66) αλλά ο Ολυμπιακός με δύο σερί δίποντα, είχε προβάδισμα ξανά με πέντε (71-66).

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν... καυτός τα τελευταία λεπτά και με τρίποντο στο 01:35 είχε κάνει το 74-66. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη με διψήφια διαφορά (78-66). Επόμενο ματς ο τελικός του τουρνουά με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 38-42, 57-56, 78-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 2, Ράιτ 12 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 8 (2), Βεζένκοβ 15 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 10 (2), Πίτερς 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (7 ριμπάουντ), Φουρνιέ 5 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 10, Παγιόλα 6 (3 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 11 (5 ριμπάουντ), Βισκόντι, Σενγκέλια 10 (1, Χάκετ, Μόργκαν 11, Πολονάρα, Ντιούφ 2, Ζίζιτς 13 (7 ριμπάουντ), Άκελε, Τάκερ 3