Με βροχή τριπόντων ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με Περιστέρι

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:06 - 30.05.2024 / Ανανεώθηκε: 22:31 - 30.05.2024

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε κατά διαστήματα απέναντι στο Περιστέρι, όμως με μεγάλο όπλο τα τρίποντα και και τον έλεγχο των ριμπάουντ, πήρε τη νίκη με 83-72 και έκανε το 1-0 στη σειρά. Σπουδαίοι οι Κάνααν και Πίτερς με 22 πόντους έκαστος.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα απέναντι στο Περιστέρι, το οποίο και νίκησε με 83-72, κάνοντας το 1-0.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία, με μόνο ένα μικρό κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο να ανήκει στους φιλοξενούμενους. Παρόλα αυτά, με όπλο τα δίποντα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ζόρισε τους Πειραιώτες, που στο τέλος όμως έδειξαν την ποιότητά τους.

Ο Κάνααν με 22 πόντους κρατούσε τον Ολυμπιακό στην αρχή, ο Πίτερς με 22 επίσης πόντους έκανε την διαφορά στο τέλος όταν προσπάθησε να μειώσει το Περιστέρι, ενώ ο Μιλουτίνοφ των 14 πόντων και των 9 ριμπάουντ αποτέλεσε κυρίαρχο στον αέρα. Πολύ καλός και ο ΜακΚίσικ των 14 πόντων, με τον Ολυμπιακό να έχει 16/31 τρίποντα και 42 ριμπάουντ, έναντι 27 του Περιστερίου.

Για το Περιστέρι, ο Ράγκλαντ ήταν εκπληκτικός με 23 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Κένι Ουίλιαμς.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειρά είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (1/6, 17:15) στο Περιστέρι,

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το Περιστέρι κοίταξε στα μα΄τια τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα, με το σκορ στο 7’ μάλιστα να είναι 14-16! Μ άλιστα, εάν δεν ήταν ο Κάνααν με τα τρία του τρίποντα (σε εκείνο το σημείο), οι φιλοξενούμενοι θα ήταν ακόμη πιο μπροστά στο σκορ! Παρόαλ αυτά, ο Μιλουτίνοφ, ο Κάνααν και ο Πίτερς είχαν άλλη άποψη και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-16.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν σταδιακά να καθαρίσουν το ματς και προηγήθηκαν με 37-28 στο 16’, όμως κάπου εκεί ο Ράγκλαντ πήρε το όπλο του! Ο Αμερικανός πήρε σερί επιθέσεις πάνω του και μείωσε, με τη διαφορά να ροκανίζεται και να φτάνει και το τρίποντο, πριν ο Παπανικολάου κάνει το 40-34 του ημιχρόνου.

Ο Αμερικανός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 21’ το Περιστέρι μείωσε στο καλάθι (42-40), κρατώντας μάλιστα τη διαφορά χαμηλά για αρκετή ώρα (48-45, 24’). Κάπου εκεί μίλησε η ποιότητα του Ολυμπιακού. Ο Κάνααν, ο ΜακΚίσικ και ο Πίτερς βρήκαν σκορ και η άμυνα των Πειραιωτών έσφιξε, με αποτέλεσμα να βρεθεί σκορ και στο ανοιχτό γήπεδο.

Το δεκάλεπτο έκλεισε έτσι στο 64-51, με το Περιστέρι να μειώνει εκ νέου λίγο μετά, για το 70-64 (35’). Εκεί ήρθε η ώρα του Πίτερς, ο οποίος με σερί πόντους έδωσε αέρα στον ολυμπιακό κει έκανε το σκορ 78-64 (36’), με τα πάντα κάπου εκεί να τελειώνουν. Τελικό σκορ 83-69 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσιμπούρης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 22 (2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοφ 14 (3/5 δίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεφ 4 (2/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Ράγκλαντ 23 (7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουίλιαμς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τόμπσον 9 (4/5 δίποντα), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 7 (3/9 σουτ), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο, Ζούγρης 4