Δεν σταματάει πουθενά η Ρεάλ Μαδρίτης

Έντι Ταβάρες

Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:53 - 16.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:13 - 14.08.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μια ακόμα νίκη τη φετινή σεζόν, αφού πέρασε από την έδρα της Ομπραντόριο με 85-74 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κατάταξη της Liga Endesa.

Τη 13η της νίκη σε 14 ματς στο ισπανικό πρωτάθλημα πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, που πέρασε σαν σίφουνας και από την έδρα της Ομπραντόιρο. Οι παίκτες του Tσους Ματέο επικράτησαν με σκορ 85-74 και παρέμειναν στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 19-15 στο 10', όμως σταδιακά η Ρεάλ ανέβαζε ταχύτητα και έπαιρνε εκείνη τα ηνία του αγώνα.

Με επί μέρους σκορ 24-15 στο 2ο δεκάλεπτο πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 34-39 και έκτοτε δεν άφησε ποτέ τους αντιπάλους της να την πλησιάσουν στο σκορ.

Στο 30' η διαφορά είχε ανοίξει στους 14 (48-62) και πλέον η νίκη είχε πάρει τον δρόμο της προς την... Μαδρίτη. Κάπως έτσι η Ρεάλ έφτασε στο τελικό 85-74 και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος με μια ήττα σε 13 αγώνες. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ταβάρες που σημείωσε 13 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ κι έκανε ένα μπλοκ.