Το Μεξικό πάτησε την Ιορδανία στο δεύτερο ημίχρονο

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:54 - 02.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:47 - 14.08.2024

Το Μεξικό δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ιορδανία, με τους Λατινοαμερικανούς να παίρνουν τη νίκη με 93-80 και να ανεβαίνουν στο 2-3.

Εύκολο έργο είχε το Μεξικό απέναντι στην Ιορδανία.

Οι Λατινοαμερικανοί και οι Ιορδανοί ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο (24-24 στο δεκάλεπτο και 43-43 στο ημίχρονο), όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική ιστορία.

Με επιμέρους 22-25 το Μεξικό πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο 30' (65-68), όμως στο τέταρτο δεκάλκεπτο πάτησε γκάζι και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με 80-93.

Ο Γκαμπριέλ Χιρόν με 21 πόνρτους ήταν ο κρουφαίος των Μεξικανών, ενώ 17 πρόσθεσε ο Πάκο Κρουζ, 19 ο Πάουλ Στολ, 16 ο Τζόσουα Ιμπάρα και 15 ο Φάμπιαν Χάιμες.

Ο Χόλις Τζέφερσον με 26 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ ήταν σπουδαίος, αλλά όχι αρκετός για την Ιορδανία.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-43, 65-68, 80-93.

Ιορδανία (Αλ-Σους): Ζ. Αμπάς, Χ. Αμπάς 6 (4 ριμπάουντ), Χαβάς 15 (3 ριμπάουντ), Αλναζνταουί, Μπζάι 6, Αλ Ντβαίρι 15 (9 ριμπάουντ), Χάμαρσεχ 4, Χαμούρι, Χόλις-Τζέφερσον 26 (10 ασίστ, 8 ριμπάουντ), Χουσεΐν 5, Ιμπραχίμ, Κάναν 3.

Μεξικό (Κιντέρο): Αμίγκο, Αντριάσι, Μπονίγια, Καμάτσο, Κρουζ 17 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιρόν 21 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χ. Γκουτιέρρεζ 3, Ι. Γκουτιέρεζ 2, Ιμπάρα 16 (8 ριμπάουντ), Χάιμες 15 (11 ριμπάουντ), Μέντεζ, Στολ 19 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Η τελευταία προπόνηση της Εθνικής στη Μανίλα (vid)
FIBA WORLD CUP

16:32 - 02.09.2023

Η Εθνική ομάδα περνάει τις τελευταίες της ώρες στη Μανίλα των Φιλιππίνων, έκανε την τελευταία της προπόνηση και την Κυριακή (9/3) θα παίζει για τελευταία φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023. Αντίπαλός της; Το Μαυροβούνιο.

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.