Στους «16» του Μουντομπάσκετ το Πουέρτο Ρίκο

Πουέρτο Ρίκο - Κίνα

FIBA

Νίκος Καλαμπάκας 18:05 - 30.08.2023 / Ανανεώθηκε: 13:52 - 14.08.2024

Το Πουέρτο Ρίκο πανηγύρισε την πρόκριση στη β' φάση των ομίλων του παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA αφού επιβλήθηκε της Κίνας με σκορ 107-98.

Την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA πήρε το Πουέρτο Ρίκο το οποίο επιβλήθηκε της Κίνας με 107-98. Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής πάντως είχε εξασφαλίσει πριν τον αγώνα της το εισιτήριο, αφού η Σερβία νωρίτερα είχε νικήσει το Νότιο Σουδάν θέτοντάς το εκτός συνέχειας!

Ο Τρέμοντ Γουότερς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Οι 22 του πόντοι έδωσαν το έναυσμα της νίκης στην ομάδα του. Από κοντά του σε απόδοση και ο Ρομέρο που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους.

Στη δεύτερη φάση των ομίλων το Πουέρτο Ρίκο θα βρει μπροστά του τη Δομινικανή Δημοκρατία και την Ιταλία, αφού αυτές οι δύο ομάδες προκρίθηκαν από τον πρώτο όμιλο.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν επί της Κίνας από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν βρήκαν αντίσταση. Το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 23-16, ενώ στο ημίχρονο οι τελικοί νικητές είχαν ανοίξει τη διαφορά στο +15 (37-52).

Η Κίνα προσπάθησε να επανέλθει στον αγώνα και να διεκδικήσει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, μείωσε στους 9 (69-78 στο 30'), όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή κι έτσι θα πάει στους αγώνες κατάταξης χωρίς να έχει γευθεί τη χαρά της νίκης!

Δεκάλεπτα: 16-23, 37-52, 69-78, 89-107

Το postgame του Sportal για την πρόκριση της Εθνικής μετά τη νίκη επί της Νέας Ζηλανδίας (vid)
FIBA WORLD CUP

17:48 - 30.08.2023

Παρακολουθήστε το postgame του Sportal μετά την πρόκριση της Εθνικής μας ομάδας και τη νίκη κόντρα στη Νέα Ζηλανδία. Στο στούντιο οι Βασίλης Μοιρώτσος και Γιάννης Πάλλας με εκλεκτό καλεσμένο τον Γιώργο Βόβορα. Ρεπορτάζ και αποκλειστικές συνεντεύξεις, ο απεσταλμένος του Sportal στη Μανίλα, Χρήστος Τσάλτας.

ΚΙΝΑ (Τζόρτζεβιτς): Τσούι 4 , Μ. Χου 12, Άντερσον 9 , Γουάνγκ 4, Ζανγκ 3, Τ. Ζάο 14, Ρ. Ζάο 16 , Π. Ζου 5, Κ. Ζου 8, Φου 11

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κολόν): Κόντιτ 12, Φορντ 4, Χόλαντ 9, Χάουαρντ 11, Ορτίζ 13, Πινέιρο 5, Ρομέρο 18, Τόμπσον Τζ. 11, Τόρο Μπαρέα 2, Γουότερς 22

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.