Δημήτρης Αγραβάνης / © Intime

LIVE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ (91-92 τελικό)

Sportal newsroom 20:38 - 10.02.2023 / Ανανεώθηκε: 10:02 - 20.08.2024

Παρακολουθήστε ζωντανά το Παναθηναϊκός - Βαλένθια για την 24η αγωνιστική της Euroleague, μέσα από το Sportal.

• Ο Παναθηναϊκός είχε το παιχνίδι στα χέρια του, όμως στην τελευταία του άμυνα ο Τζόουνς έκανε την διαφορά. Ο Αμερικανός με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 91-92 και έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια.
  • Ο Τζόουνς έβαλε μπροστά τη Βαλένθια με 86-87 στο 39', με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του θρίλερ, ενώ λίγο μετά έκανε το 88-89, απαντώντας στον Λι (39'' για το τέλος)
  • Ο Λιθουθανός παραμένει ό,τι καλύτερο είχε να παρατάξει ο Παναθηναϊκός, κρατώντας μόνος του μπροστά τους Πράσινους με 84-83 (38')
  • Ο Γκουντάιτις κάνει ό,τι θέλει απέναντι στη Βαλένθια και ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα με 81-79 (36') μέσα σε πανδαιμόνιο!
  • Οι σερί κακές επιθέσεις του Μπέικον ανάγκασαν τον Ράντονιτς να τον αποσύει, την ώρα που η Βαλένθια έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (75-79, 34')
  • Γκουντάιτις και Λι κάνουν το 73-71, όμως ο Κλαβέρ απαντά (73-74) με το ματς να παραμένει θρίλερ!
  • Τέλος δεκαλέπτου με το σκορ στο 68-69 και τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της συνέχειας!
  • Μία σου και μία μου η κατάσταση στο ΟΑΚΑ. Ό,τι και να προσπαθεί η μια ομάδα, η άλλη έχει τη απάντηση, με το σκορ στο 29 να είναι 66-66
  • Το παιχνίδι έγινε πλέον θρίλερ, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει (60-61. 27')
  • -Οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν το πρώτο λόγο και πέρασαν μάλιστα και μπροστά με 52-53
  • Η Βαλένθια μπήκε διαβασμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ισπανοί έβγαλαν τις άμυνες και στην επίθεση με ένα ξέσπασμα μείωσαν στο 49-48 στο 21'
  • Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 49-42
  • Ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ από τον Αγραβάνη στο 1'' πριν το ημίχρονο, ευστόχησε σε μια βολή για το 49-42
  • Ο Πάρις Λι σουτάρει εξαιρετικά και ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδιαμα με 47-39 στο 18', φτάνοντας για πρώτη φορά στο +8
  • Η Βαλένθια πάντως δεν τα παρατάει και εκμεταλλεύεται τις κακές επιστροφές και αλληλοκαλύψεις του Παναθηναϊκού στην άμυνα, μένοντας μέσα στο ματς και μειώνοντας σε 38-33 στο 16'
  • Ο Δημήτρης Αγραβάνης, παρότι άκουσε αποδοκιμασίες όταν μπήκε, έδωσε λύσεις και μαζί με τον Τόμας βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πάρει προβάδισμα 9 πόντων (36-27)
  • Τέλος δεκαλέπτου στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 26-21
  • Ένα ξέσπασμα του Μπέικον με συνεχόμενες επιθέσεις έκανε το σκορ 24-19
  • Συνεχίζει να έχει το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός, όμως η παρουσία του Τζόουνς έχει δώσει το δικαίωμα στη Βαλένθια να μειώσει σε 15-14
  • Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με καλές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε γρήγορα στο 6-0
  • Ο Δημήτρης Αγραβάνης μπήκε με την υπόλοιπη ομάδα για ζέσταμα, οπότε η παρουσία του πέρασε απαρατήρητη για την ώρα. Αντίθετα, αποδοκιμασίες ακούστηκαν στο άκουσμα των τριών διαιτητών.
  • Στο 8-15 βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, με τη Βαλένθια να είναι στο 12-11
Ο Δημήτρης Αγραβάνης στο Sportal: «Έκανα λάθη, είπα υπερβολές, δεν μπορώ να αναγκάσω κανέναν να με αγαπήσει» (vid)