Aχιλλέας Μαυροδόντης 15:13 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:47 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Ολυμπιακό για την 19η αγωνιστική της Basket League. Το κείμενο ανανεώνεται διαρκώς.

• Ο Ουίλιαμς αστόχησε σε δίποντο και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 74-76 και νίκη για τον Ολυμπιακό
  • Ο ΜακΚίσικ με μια βολή κάνει το 74-76
  • Τεράστιο τρίποντο ο Μπέικον και στα 24'' για το φινάλε το ματς είναι στον πόντο (74-75)
  • Και το θρίλερ καλά κρατεί με το σκορ στο 71-75 στα 47'' για το τέλος
  • Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον μπέικον μείωσε στο 67-71 (37')
  • Ένα σερί 7-0 του Ολυμπιακού άνοιξε και πάλι την διαφορά στους 8 (58-66), με τον Λαρεντζάκη να είναι κομβικός σε αυτό το σημείο.
  • Ο Μάριους Γκριγκόνις με τρίποντο μείωσε στον πόντο (58-59), σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος
  • Ο Μπέικον ήταν εκεί για την ομάδα του και το ματς έκλεισε ξανά (55-59, 28'), ανεβάζοντας τον κόσμο και το μομέντουμ του Παναθηναϊκού
  • Η διαφορά έφτασε ξανά στους 10 (46-56, 25'), με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και να μην επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να βρει εύκολη επίθεση.
  • Μαντζούκας και Μπέικον με τρίποντο φέρνουν το παιχνίδι στους 5 πόντους (44-49, 22')
  • Με σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε, ενώ μια βολή του ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το 38-46 του ημιχρόνου
  • ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης και άμυνα, έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με διψήφιο νούμερο (33-45, 18')
  • Ο Πάρις Λι έμοιαζε να παλεύει μόνος του, με τον βραχύσωμο γκαρντ να έχει 11 πόντους (πρώτος διψήφιος στο ματς) και να μειώνει σε 33-40
  • Ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνά του και την καλή του λειτουργία στην επίθεση, πήρε τον έλεγχο και έφτασε στο 25-35 (15'), χάρη σε ένα σερί 0-10
  • Ένα μεγάλο τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη έκανε το σκορ 21-21, με το δεκάλεπτο να τελειώνει έτσι στο «Χ»
  • Με όπλο την άμυνα ο Παναθηναϊκός μείωσε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στον κόσμο (18-19, 9')
  • Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στον Φαλ, όχι όμως και στα τρίποντα. Κάνααν και Βεζένκοφ βρήκαν το στόχο από μακριά και η διαφορά ανέβηκε στο 8-14 (5')
  • Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να περνάει τη μπάλα στο Φαλ, όπως κάνει σε κάθε ντέρμπι, όμως αυτό δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα, με τον Παναθηναϊκό να είναι καλά διαβασμένος, ενώ από την άλλη τον φόρτωσε με φάουλ (6-3, 3')