Παναθηναϊκός και Μπράουν ξέσπασαν στην ΑΕΚ πριν πάνε σε Πόλη και ΣΕΦ

Ηλίας Λαλιώτης 22:00 - 21.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:06 - 21.10.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε μια πρώτη αντίδραση μετά τις ήττες σε Παρίσι και Μαδρίτη, επικρατώντας με 94-74 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL, έχοντας κορυφαίο τον Λορέντζο Μπράουν.

Εννιά χιλιάδες φίλαθλοι του Παναθηναϊκού AKTOR βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να θαυμάσουν το νέο στολίδι του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Μαζί όμως θαύμασαν και μια γεμάτη εμφάνιση από τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έβγαλαν μια πρώτη αντίδραση μετά τις δύο σερί ήττες σε Παρίσι και Μαδρίτη. Παρά τις απουσίες των Σλούκα, Γιουρτσεβέν, Μωραΐτη και Οσμάν, με διάθεση και μπόλικη ενέργεια στην άμυνα, αλλά και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στην ΑΕΚ. «Καθάρισαν» το ματς από το ημίχρονο (49-29), φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση με 94-74 και στο 3 στα 3 στη φετινή Stoiximan GBL.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε κορυφαίο στο glass floor τον Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους (4/5 τρίποντα), 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ακολούθησαν οι Ματίας Λεσόρ (14 πόντους, 3 ριμπάουντ), Μάριους Γκριγκόνις (17 πόντοι), Κέντρικ Ναν (12 πόντοι, 4 ασίστ) και Τζέριαν Γκραντ (11 πόντοι, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 0 λάθη).

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Γκόλντεν με 16 πόντους, ενώ Χαμπ και Μπράις Τζούνιορ πέτυχαν από 14.

Πλέον, οι «πράσινοι» έχουν μπροστά τους ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, στην Κωνσταντινούπολη με την Φενέρ (25/10, 20:45) όπου θα πρέπει να βγάλουν ακόμα μεγαλύτερη αντίδραση, ώστε να επιστρέψουν στις νίκες και στη EuroLeague, ενώ ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (27/10).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τον Χαμπ να οργανώνει άψογα το παιχνίδι για την ομάδα του στο πρώτο 4λεπτο, βρίσκοντας απέναντί της μια... χαλαρή άμυνα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-10. Γρήγορα, ωστόσο, η εικόνα άλλαξε. Κι αυτό χάρη στον Λορέντζο Μπράουν. Ο Αμερικανός γκαρντ με 7 σερί πόντους αρχικά, αλλά κι έχοντας στη συνέχεια συμμετοχή σε 15 από τους 19 πόντους της ομάδας του, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (19-12) μετά από 8 λεπτά αγώνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα απίθανο τρίποντο του Χέιλ υπό πίεση (23-19), το οποίο ήταν και το πρώτο της ΑΕΚ μετά από 6 άστοχες προσπάθειες.

Με τους Μπράουν και Λεσόρ να συνεχίζουν να κάνουν «όργια» στο παρκέ και τον Παπαπέτρου να δίνει λύσεις από το 4, ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές. Βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (33-23) με απίθανο κάρφωμα και φάουλ του Γάλλου σέντερ, ενώ με συνολικό σερί 9-0 προηγήθηκε με +16 στο 16' (39-23). Ο Γκόλντεν βρήκε σκορ για την ΑΕΚ, η οποία όμως ήταν ανήμπορη να αντιδράσει πιο δραστικά σε αυτό το σημείο και οι πρωταθλητές Ελλάδας κι Ευρώπης έκλεισαν το ημίχρονο στο +20 (49-29) με τρίποντο του Γκραντ. Είχε προηγηθεί ένα επιθετικό σόου από τον Κέντρικ Ναν και χειροκρότημα στον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ, που πήρε από νωρίς χρόνο, από 10.000 φιλάθλους.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το... πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο. Με σερί 8-0 πήγε τη διαφορά στο +28, πριν ο Γκρέι βρει σκορ για την ΑΕΚ μετά από 2,5 λεπτά στην περίοδο. Η Ένωση δυσκολευόταν απέναντι στην ασφυκτική πίεση των πράσινων, με τον Μπράις να ευστοχεί σε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Γκριγκόνις με 9 πόντους σε αυτό το διάστημα διατήρησε τη διαφορά και ο Μπράουν με ένα ακόμα καλάθι έστειλε τη διαφορά στο +30 (64-34), για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 72-40.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικό, με τους Αντετοκούνμπο και Σαμοντούροφ να παίρνουν αρκετό χρόνο, αλλά τον Εργκίν Αταμάν να μην θέλει από τους παίκτες του να χαλαρώνουν, καλώντας τάιμ άουτ 5 λεπτά πριν το τέλος, όταν η διαφορά έπεσε στους 26 πόντους (78-62). Μάλιστα, για να το κάνει σαφές σε όλους, επανέφερε στην πεντάδα τους Λεσόρ και Γκραντ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εν τέλει στη νίκη με 94-74.

Δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74