«Λύγισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και ηττήθηκε από την Ανζέρ

Sportal newsroom 20:14 - 17.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:18 - 17.10.2024

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά κόντρα στην Ανζέρ όμως δεν είχε συνέχεια, με την γαλλική ομάδα να πατάει το γκάζι και να φτάνει σε εκτός έδρας νίκη (75-86) στο κλειστό του Χολαργού.

Απέναντι στην Ανζέρ ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, λίγες μόνο μέρες μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, στο ντέρμι της Α1 Γυναικών. Το τριφύλλι ξεκίνησε καλά κόντρα στην Ανζέρ και πήρε τα ηνία στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι παίκτριες της Γκιουζίνη προηγήθηκαν με 24-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως στη συνέχεια η γαλλική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα πήρε τα ηνία του αγώνα και ανέτρεψε το σκηνικό.

Οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων (35-39), ενώ στη συνέχεια ήταν ακόμα πιο καταιγιστική, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με την Ανζέρ στο +8 για το 54-62.

Το τριφύλλι δεν είχε ρυθμό να πλησιάσει τους αντιπάλους του, με την Ανζέρ να ανεβάζει την απόδοσή της και μαζί τη διαφορά στα μέσα της τέταρτης περιόδου (60-77, 35'). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να ανακάμψουν και μείωσαν στη συνέχεια με Ντίξον και Καρακασίδου να αναλαμβάνουν δράση (75-82, 39'). Μέχρι το φινάλε όμως το σκηνικό δεν άλλαξε, με την γαλλική ομάδα να φτάνει στη νίκη και τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την δεύτερη ήττα του στον όμιλο του Eurocup Women.

Λιζ Ντίξον και Λιλιάνα Καρακασίδου είχαν από 18 πόντους, με την πρώτη να μαζέυει και 10 ριμπάουντ, με την Τζάζμιν Τζόουνς να έχει 17 πόντους με 5/14 σουτ, σε ένα παιχνίδι που η Λία Γκιουζίνη να μην έχει στη διάθεσή της την τραυματία Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, με την απουσία της να «πονάει» τις Κυπελλούχες Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-39, 54-62,75-86.