Ο Ναν πήρε το «όπλο» του κι έστειλε τον Παναθηναϊκό στον τελικό του Super Cup

Ηλίας Λαλιώτης 19:07 - 28.09.2024 / Ανανεώθηκε: 19:17 - 28.09.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε άνετα (81-68) του Άρη στη Ρόδο και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup, με κορυφαίο τον Κέντρικ Ναν (16 πόντοι) και εξαιρετική άμυνα για 30 λεπτά.

Τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν θα διεκδικήσει ο Παναθηναϊκός AKTOR, ο οποίος με χαρακτηριστική ευκολία επικράτησε με 81-68 του Άρη στη Ρόδο και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Stoiximan Super Cup (29/9, 20:30) όπου θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από τον ημιτελικό Ολυμπιακός - Περιστέρι.

Παρά τις απουσίες των Λορέντζο Μπράουν, Κώστα Αντετοκούνμπο, αλλά και του Τσεντί Οσμάν, ο οποίος έμεινε εκτός της 7άδας ξένων, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε στο παρκέ, παίζοντας εξαιρετική άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (20-20) κι έχοντας ως «πρώτο βιολί» στην επίθεση τον Κέντρικ Ναν (16 πόντοι με 4/10 τρίποντα).

Κομβική ήταν και η παρουσία του Κώστα Σλούκα (9 πόντοι, 3 ασίστ σε 14:24) στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος έδειξε να βρίσκει ρυθμό μετά την ολιγοήμερη απουσία του από τις προπονήσεις, ενώ μια ακόμα καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (11 πόντοι, 2 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), με τον Ομέρ Γιουρτσεβέν να αγγίζει ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ (8 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

Από την πλευρά του Άρη κορυφαίος ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 16 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Μπανκς είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με μια πεντάδα που είδαμε πολλές φορές στην περσινή πορεία προς την κατάκτηση των τίτλων σε Ευρωλίγκα και πρωτάθλημα. Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ ήταν οι αρχικές επιλογές, με τον Γιάννη Καστρίτη να ρίχνει από την πλευρά του στο παρκέ τους Μποχωρίδη, Τζούλιους, Νόλεϊ, Μπανκς, αλλά και τον Λευτέρη Μαντζούκα που αγωνίζεται ως δανεικός από το Τριφύλλι. Μάλιστα, ο Έλληνας φόργουορντ ήταν αυτός που με δύο δικά του τρίποντα έδωσε το πρώτο (2-3) και τελευταίο (11-13) προβάδισμα του Άρη στο πρώτο -ιδιαίτερα ανταγωνιστικό- δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα στο ξεκίνημα, παίρνοντας πόντους από τον κυρίαρχο Λεσόρ (6 στο πρώτο 5λεπτο). Ένα ξέσπασμα του Ναν με 8 σερί πόντους (2 τρίποντα) έφερε τους πράσινους μπροστά στο σκορ (16-13), αλλά ένα ακόμα τρίποντο από τον Τολιόπουλο διαμόρφωσε το 20-20 της πρώτης περιόδου.

Η απαίτηση του Αταμάν προς τους παίκτες του να βγάλουν περισσότερη ενέργεια αμυντικά και να αυξήσουν την πίεση στους αντιπάλους τους έπιασε τόπο, με τον Άρη να έχει 0/8 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πετυχαίνει μόλις 10 πόντους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με δύο συνεχόμενα καλάθια και φάουλ των Γιουρτσεβέν και Σλούκα πήρε μια διαφορά (26-20). Την οποία ολοένα κι αύξανε χάρη στις καλές του άμυνες, αλλά και το σωστό διάβασμα στην επίθεση, που του έδωσε την ευκαιρία να δημιουργήσει ανισορροπίες στην αντίπαλη άμυνα και να κερδίσει φάουλ που τον έστελναν στη γραμμή των βολών, από την οποία ήταν ιδιαίτερα εύστοχος (17/21 στο πρώτο μέρος). Ένα τρίποντο του Γκριγκόνις έδωσε στον Παναθηναϊκό την πρώτη διψήφια διαφορά (42-30), με το πρώτο 20λεπτο να κλείνει στο +14 για τους πράσινους.

18:43 - 28.09.2024

Ασταμάτητος ο Ναν, «βομβάρδισε» τον Άρη

Ο Κέντρικ Ναν πήρε... φόρα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού AKTOR με τον Άρη για το Super Cup.

Ο Γιάννης Καστρίτης δεν έμεινε καθόλου ικανοποιημένος από όσα είδε στη δεύτερη περίοδο και είναι χαρακτηριστικό πως κράτησε τους παίκτες του στα αποδυτήρια για να τους μιλήσει για 15 λεπτά, με αποτέλεσμα να μην κάνουν ζέσταμα πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» νωρίς την πρόκριση στον τελικό και τα κατάφερε. Με τους Σλούκα και Ναν να ηγούνται στην επίθεση (12 πόντους οι δυο τους στο πρώτο 5λεπτο της τρίτης περιόδου) και την καλή άμυνα να συνεχίζεται, οι πράσινοι βρέθηκαν για πρώτη φορά πάνω από το +20 (60-39), κλείνοντας το δεκάλεπτο με 66-46.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αταμάν έκανε διαχείριση του χρόνου στους παίκτες με βασικό ρόλο στην ομάδα, δίνοντας ρυθμό σε κάποιους άλλους κι ευκαιρίες σε όσους δεν έχουν μεγάλο ρόλο στο rotation, με αποτέλεσμα ο Άρης να μαζέψει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, από τους 20+ πόντους που βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου.

Δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Γκραντ 8 (4 ασίστ), Ναν 16 (1/1 δίποντο, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 4 (2/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης 1, Σλούκας 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σαμοντούροφ 2, Παπαπέτρου 4, Ερνανγκόμεθ 3, Γιούρτσεβεν 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Νόλεϊ 2, Ντε Τζούλιους 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαντζούκας 6 (0/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 3 (1/5 σουτ), Χατζηδάκης 10 (3/3 δίποντα, 4/5 βολές), Γκιουζέλης 2, Πουρλίδας 6 (2), Γούντμπερι, Ρόμπερτς 7 (3/3 δίποντα)