«Επτάστερο» πάρτι και στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό με... καλεσμένο τον Άρη!

Ηλίας Λαλιώτης 21:58 - 31.05.2024 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 31.05.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR γιόρτασε με άνετη νίκη το 7ο ευρωπαϊκό αστέρι, επικρατώντας 89-71 του Άρη στο πρώτο ματς της ημιτελικής σειράς της Basket League.

Πάρτι στην εξέδρα πριν το ματς, πάρτι και στο παρκέ από τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά κόντρα στον Άρη (89-71), διατηρώντας διψήφιο προβάδισμα σε όλο το ματς και... πατώντας το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, όταν ο αντίπαλός του μείωσε στους 8 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κέντρικ Ναν με 16 πόντους (είχε και 6 ασίστ), ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι, ο Ντίνος Μήτογλου είχε 14 με 5 ριμπάουντ, ενώ all around εμφάνιση έκανε ο Μάριους Γκριγκόνις με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Σίλβιο Ντε Σόουζα με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Επτάστερη γιορτή στο ΟΑΚΑ για τους Πρωταθλητές Ευρώπης με κούπα, λάβαρο και «Μέχρι Τέλους»! (vids)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:46 - 31.05.2024

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Παναθηναϊκός AKTOR γιόρτασε με περισσότερους από 18.000 φιλάθλους του το 7ο αστέρι και ύψωσε στον ουρανό του ΟΑΚΑ το λάβαρο για το τρόπαιο του 2024 στο Βερολίνο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον ημιτελικό με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι, με τον Πολωνό να είναι εξαιρετικός επιθετικά στο ξεκίνημα (7 πόντοι σε 5 λεπτά) και μαζί με την ευστοχία των Γκριγκόνις και Ναν από την περιφέρεια απέναντι στη ζώνη του Άρη, ο Παναθηναϊκός βρήκε από νωρίς διψήφια διαφορά (19-8 στο 6'). Με τους «πράσινους» να δείχνουν μεγάλη διάθεση αμυντικά και να δυσκολεύουν τους φιλοξενούμενους, οι Πρωταθλητές Ευρώπης ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (28-13).

Με συνεχόμενα καλάθια του Ντε Σόουζα μέσα στη ρακέτα, ο Άρης έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (30-21), αλλά η επιστροφή του Μπαλτσερόφσκι στο παρκέ, έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +14 (39-25 στο 17'), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 43-32.

Με τους Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι να κυριαρχούν στην αντίπαλη ρακέτα, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά, με τον Ντε Σόουζα να μοιάζει σε πολλές περιπτώσεις απελπιστικά μόνος του σε άμυνα κι επίθεση. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +16 (58-42) μετά από 15 λεπτά, αλλά ο Άρης για μια ακόμα φορά αρνούταν να παραδοθεί. Με πολύ σκληρή άμυνα και συνεχόμενες βολές μείωσε σε 67-59 με τη λήξη της τρίτης περιόδου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Εργκίν Αταμάν είχε αρχίσει να... φουντώνει, αλλά οι παίκτες του φρόντισαν να «καθαρίσουν» γρήγορα το ματς. Με δύο τρίποντα των Ναν και Γκριγκόνις, αλλά κυρίως τον Λεσόρ να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» και να πετυχαίνει 8 σερί πόντους, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +20 (84-64), μετά από 4,5 λεπτά και έφτασε εύκολα στη νίκη και το 1-0 της ημιτελικής σειράς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 43-32, 67-59, 89-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 15 (5/6 δίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Γκραντ 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ναν 16 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Σλούκας 7 (1), Παπαπέτρου 6 (3/3 δίποντα), Λεσόρ 11 (3/7 δίποντα, 5/6 βολές), Αντετοκούνμπο 3, Ερνανγκόμεθ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλούμπεργκς 11 (3/5 τρίποντα), Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 15 (7/9 δίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκάλινατ 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4, Σανόγκο 2, Κατσίβελης 9 (1), Περσίδης 2, Καλόγηρος, Ριντ 6 (3/5 δίποντα)