Κακός... μπελάς για τον Παναθηναϊκό η Μακάμπι, νέα φιλική ήττα στη Γλυφάδα

Ηλίας Λαλιώτης 20:40 - 20.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:43 - 20.09.2024

O Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα σε λίγες μέρες, αυτή τη φορά με 73-81 στη Γλυφάδα, έχοντας κορυφαίους τους Κώστα Αντετοκούνμπο (στην πρώτη φετινή του εμφάνιση) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Την ευκαιρία να δώσει μια ιδιαίτερα δυνατή... προπόνηση στο κεκλεισμένων των θυρών φιλικό κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, είχε ο Παναθηναϊκός AKTOR πριν το αυριανό (21/9) σπουδαίο γεγονός στο Καλλιμάρμαρο και τον αγώνα κόντρα στην Παρτιζάν για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Ο Εργκίν Αταμάν είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Ματίας Λεσόρ (διάστρεμμα) και Λορέντζο Μπράουν (φλεγμονή στο πόδι) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (θλάση), αλλά είδε τον Κώστα Αντετοκούνμπο να μπαίνει για πρώτη φορά σε αγώνα και να αφήνει εξαιρετικές εντυπώσεις (11 πόντοι με 5/5 δίποντα και 6 ριμπάουντ), ενώ έδωσε μπόλικο χρόνο στον Τσεντί Οσμάν (13 πόντοι), που δείχνει κάθε μέρα να μπαίνει όλο και περισσότερο στο κλίμα.

Για μια ακόμα φορά, πάντως, η Μακάμπι Τελ Αβίβ αποτέλεσε κακό... μπέλά για τους πρωταθλητές Ευρώπης, μιας και μετά το τουρνουά της Κύπρου, επικράτησε και στο κλειστό της Γλυφάδας με 81-73.

Η εξέλιξη του αγώνα

Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μητογλου και Γιουρτσεβέν ήταν αυτοί που ξεκίνησαν στη βασική πενταδα. Όπως συνέβη και στην Κύπρο πριν από μερικές ημέρες, οι ομάδα του Οντέντ Κάτας ξεκίνησε δυναμικά το ματς, βρίσκοντας λύσεις στο τρανζίσιον, αλλά κι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διψήφια διαφορά στο 8ο λεπτό (11-21).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού κάλεσε τάιμ άουτ, έριξε στο παρκέ τους Σλούκα, Γκριγκόνις, Οσμάν, Ερνανγκόμεθ και Αντετοκούνμπο και ξεκινώντας με ενέργεια από την άμυνα (τρεις τάπες ο Έλληνας σέντερ), αλλά χτυπώντας παράλληλα και στο ζωγραφιστό με τον Αντετοκούνμπο και τον Χουάντσο κατάφερε να γυρίσει το ματς. Οι πρωταθλητές Ευρώπης «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 16-2 και πήραν προβάδισμα 27-23 στο 14'.

Ο Μπλατ έδωσε ανάσες στην Μακάμπι και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, 36-36. Ερναγκόμεθ και Αντετοκούνμπο συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια στο παρκέ και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται και στο +6 (52-46). Ο Κάτας έσφιξε την άμυνα, οι παίκτες του βρήκαν και πάλι ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους 2-12, η Μακάμπι πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ, για να κλείσει στο +3 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-60).

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες φάνηκε να βγάζουν κούραση, με πολλά άστοχα σουτ και λάθη εκατέρωθεν, αλλά η Μακάμπι διατηρούσε το μικρό προβάδισμά της (62-66 στο 35'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» κινήθηκαν βιαστικά στις επιθέσεις τους, αστόχησαν σε προσπάθειες τριών πόντων και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν για να προηγηθούν με 62-71, 3,5 λεπτά από το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο ο Γουέιν Γκέιμπριελ, σέντερ της ομάδας από το Τελ Αβίβ, τραυματίστηκε κι έφυγε προς τα αποδυτήρια υποβασταζόμενος. Με δύο καλάθια του Οσμάν στο ανοιχτό γήπεδο ο Παναθηναϊκός μείωσε προσωρινά (66-71), αλλά κάποιες βιαστικές αποφάσεις του Τούρκου, έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι να διευρύνει ξανά το προβάδισμά της κι εν τέλει να φτάσει στη νίκη με 73-81.

Δεκάλεπτα: 17-21, 36-36, 57-60, 73-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Σλούκας 1 (2 ασίστ σε 13:34), Οσμάν 13 (1/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 ριμπ. σε 19:55), Παπαπέτρου 6, Γκραντ 3, Ναν 13 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπ., 3 ασίστ, 4 λάθη σε 25:45), Αντετοκούνμπο 11 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 10 (2/3 τρίποντα σε 13:33), Μήτογλου 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπ. σε 27:44), Γιουρτσεβέν 4 (2/7 δίποντα, 7 ριμπ. σε 21:02)