Σαρωτικό ντεμπούτο Γιούρτσεβεν στην Κύπρο και άνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν

Ηλίας Λαλιώτης 20:49 - 15.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:45 - 15.09.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε 86-69 της Μπάγερν Μονάχου στην Κύπρο για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», με τον Ομέρ Γιούρτσεβεν να... συστήνεται με εντυπωσιακό τρόπο, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Στα «χαρτιά» ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεχειλίζει από ποιότητα, αλλά πλέον αρχίζει να το δείχνει σιγά-σιγά και στο παρκέ.

Στο πρώτο του φιλικό με όλες τις φετινές μεταγραφές του διαθέσιμες, αλλά και τους Κώστα Σλούκα, Κέντρικ Ναν και Ματίας Λεσόρ να παίζουν για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, επικράτησε άνετα με 86-69 της Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Οι πάνω από 6.000 φίλοι του που γέμισαν το κλειστό της Λευκωσίας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τους πρωταθλητές Ευρώπης και να... τρίβουν τα μάτια τους με το εντυπωσιακό ντεμπούτο του Ομέρ Γιουρτσεβέν (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, σε μόλις 16 λεπτά συμμετοχής). Ο Τούρκος σέντερ είχα καταπληκτικά τελειώματα κοντά στο καλάθι (7/8 δίποντα), σπουδαίο συγχρονισμό στο ριμπάουντ (5 αμυντικά, 3 επιθετικά), ενώ έδειξε πως μπορεί να απειλήσει και από την περιφέρεια (2/2 τριπ.).

«Διψήφιοι» ήταν και οι Μάριους Γκριγκόνις (12 πόντοι σε 14 λεπτά), Κέντρικ Ναν (11 πόντοι), Ντίνος Μήτογλου (10) και Ματίας Λεσόρ (10), με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει αύριο (16/9, 19:30) τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Από την πλευρά του ο Τσεντί Οσμάν, στο δικό του ανεπίσημο ντεμπούτο, έδειξε πως θέλει ακόμα χρόνο (έχει κάνει δυο προπονήσεις με την ομάδα). Έπαιξε για 13:40 και είχε 3 πόντους με 1/4 σουτ (0/3 τρίποντα).

Η πρώτη πεντάδα του Εργκίν Αταμάν με σχεδόν πλήρες ρόστερ (απουσίαζαν οι Καλαϊτζάκης και Αντετοκούνμπο) στην έως τώρα περίοδο της προετοιμασίας περιελάμβανε τους Μπράουν, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ, με την... παλιά φρουρά να αναλαμβάνει δράση στο ξεκίνημα για το 9-5 των πράσινων μετά από 5 λεπτά αγώνα, έχοντας τον Αμερικανό σκόρερ ως βασικό πόλο στην επίθεση και τον Γάλλο σέντερ να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα με 2 κλεψίματα και... βουτιές στο παρκέ σε αυτό το διάστημα.

Το δεύτερο rotation ήταν αυτό, όμως, που πάτησε γκάζι σε άμυνα κι επίθεση, με τον Ομέρ Γιούρτσεβεν να συστήνεται με εντυπωσιακό τρόπο. Μαζί με τους Σλούκα, Γκραντ, Οσμάν και Ερνανγκόμεθ στο παρκέ, ο Τούρκος ψηλός πέτυχε 6 σερί πόντους με εξαιρετικά τελειώματα κοντά στο καλάθι και μαζί με δυο ακόμα πόντους του συμπατριώτη του, που έφυγε πρώτος στο ανοιχτό γήπεδο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 8-0 κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (18-8).

Ο Γιούρτσεβεν συνέχισε να κάνει τρομερή δουλειά και στη δεύτερη περίοδο και μετά από 7:10 λεπτά συμμετοχής έφυγε από το παρκέ με 12 πόντους (5/5 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, αφήνοντας την ομάδα του στο +12 (26-14). Η Μπάγερν έβγαλε μια πρώτη αντίδραση με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Έντουαρντ, μειώνοντας σε 27-20 στο 15'. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, όμως, ξεχειλίζουν ποιότητα και μέσα σε ένα δίλεπτο με έμμεσο τρίποντο του Λεσόρ, δύο περιφερειακά σουτ των Ερνανγκόμεθ και Γκριγκόνις και το πρώτο καλάθι του Μπράουν στο ματς, βρέθηκαν στο +15 (38-23). Ένα ακόμα τρίποντο του Λιθουανού, έφερε τον Παναθηναϊκό στο μέγιστο +16 (41-25), με τη γερμανική ομάδα να εκμεταλλεύεται μια χαλάρωση στο τέλος του ημιχρόνου και να μειώνει στο 43-31.

Η κυριαρχια των πράσινων στις δύο ρακέτες συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Γιουρτσεβέν να δείχνει την τρομερή του ικανότητα και στο ριμπάουντ, αλλά να προσθέτει και το μακρινό σουτ, ενώ λύσεις στο σκοράρισμα έδωσε και ο Μήτογλου. Η Μπάγερν κρατιόταν στο όριο της διψήφιας διαφοράς με κάποια μακρινά σουτ (52-43 στο 25'). Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια και ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο +11 το τρίτο δεκάλεπτο (62-51).

Οι πράσινοι έφτασαν και στους 20 πόντους τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, κυριαρχωντας απόλυτα στο παρκέ και δίνοντας ραντεβού με την Μακάμπι Τελ Αβίβ τη Δευτέρα (16/9, 19:30) θέλοντας νίκη για να κατακτήσουν το τουρνουά στην Κύπρο.

Δεκάλεπτα: 18-8, 43-31, 62-51, 86-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 6, Παπαπέτρου 2, Ναν 11 (1), Λεσόρ 10, Μήτογλου 10, Μωραΐτης, Σλούκας 2, Οσμάν 3, Σαμοντούροβ, Γκραντ 3, Γκριγκόνις 12 (3), Ερνανγκόμεθ 5 (1), Γιούρτσεβεν 22 (2)