Ο... δυναμίτης Λεσόρ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη και τον κράτησε ζωντανό στη μάχη του τίτλου

Ηλίας Λαλιώτης 23:07 - 10.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:24 - 10.06.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έβγαλε αντίδραση στο καυτό ΟΑΚΑ και με τον Ματίας Λεσόρ κυρίαρχο επικράτησε 83-76 κόντρα στον Ολυμπιακό αι μείωσε τη σειρά των τελικών σε 2-1.

Κι έχουμε ακόμα τελικούς... Ο Παναθηναϊκός AKTOR έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο μετά το 2-0 του Ολυμπιακού, αλλά με τον Ματίας Λεσόρ να κάνει μεγάλο παιχνίδι (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 28 βαθμούς αξιολόγησης) κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 83-76 και να κρατήσει ζωντανές κάποιες ελπίδες του.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, έδειξε το μέταλλό της και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους στο πρώτο μέρος, ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά και προηγήθηκε με 72-73 για πρώτη φορά με 4:50 να απομένουν. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Γάλλος σέντερ, ένα μεγάλο τρίποντο του Παπαπέτρου και ο ηγέτης Σλούκας οδήγησαν το Τριφύλλι στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Κώστας Σλούκας με 11 από τους 13 πόντους του στην τέταρτη περίοδο. Για τον Ολυμπιακό κορυφαίοι ήταν οι Μιλουτίνοφ (17 πόντοι) και Κάνααν (14 πόντοι).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

O Εργκίν Αταμάν ανακάτεψε την τράπουλα στο ξεκίνημα του τρίτου τελικού, ρίχνοντας στην αρχική πεντάδα τους Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην αλλάζει την επιτυχημένη και συνηθισμένη συνταγή των Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Έχοντας ορμή από 18.000 φιλάθλους του ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση χάρη στο ατομικό ταλέντο του Ναν κατά κύριο λόγο για το 11-6, αλλά ο Ολυμπιακός παρά τα δύο γρήγορα φάουλ των Κάνααν και Παπανικολάου, πήρε πράγματα επιθετικά από τους Λαρεντζάκη και ΜακΚϊσικ για το 13-13. Οι «πράσινοι» με τον Λεσόρ να τελειώνει δυναμικά φάσεις μπροστά στον Μιλουτίνοφ, ξέφυγαν για πρώτη φορά με +6, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είχε απάντηση (19-18).

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 23-18 για το Τριφύλλι, που είχε μόλις 1 ασίστ, 0/2 τρίποντα, αλλά και 14 πόντους μέσα στη ρακέτα, ενώ δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάρει πράγματα από τα επιθετικά ριμπάουντ. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, μάλιστα, η ενέργεια στην άμυνα έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ορμή στην επίθεση. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο μπήκε για να δώσει ανάσες στον Λεσόρ, αλλά ήταν καταλυτικός ώστε με 6 πόντους από εντυπωσιακά καρφώματα να ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ και να δώσει στον Παναθηναϊκό διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (31-20 στο 14'). Μάλιστα, οι «πράσινοι» με 5 σερί πόντους του Ναν έφτασαν και στο +16 (40-24). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα λειτούργησε ευεργετικά για τον Ολυμπιακό, που έβγαλε άμυνες στο τελευταίο δίλεπτο και με επιμέρους 3-10, έκλεισε το ημίχρονο με μια κολακευτική μονοψήφια διαφορά (43-34).

Το hustle παιχνίδι του Παναθηναϊκού ήταν σε υψηλό επίπεδο στο πρώτο ημίχρονο και ξεκίνησε ανάλογα και το δεύτερο μέρος, με 4 σερί πόντους από τον Λεσόρ μετά από κλέψιμο και τον Μήτογλου μετά από επιθετικό ριμπάουντ να φέρνουν τη διαφορά στο +13, αλλά ο Κάνααν άρχισε να βρίσκει ρυθμό και είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (55-49 στο 27'). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 4 σερί πόντους, αλλά ο Πετρούσεφ με ένα άμεσο κι ένα έμμεσο τρίποντο, αλλά και ένα απίθανο buzzer beater του Παπανικολάου έκαναν για τα καλά το ντέρμπι... ντέρμπι, με τη διαφορά να πέφτει για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο στους 2 (61-59).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με καλάθι κ φάουλ του Σλούκα, αλλά ο Ολυμπιακός με μεγάλη πίεση στην άμυνα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη (κύριως του Ναν) βρήκε πόντους στο τρανζίσιον και ισοφάρισε (66-66) τον αγώνα για πρώτη φορά μετά το 13-13. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 6-0 σερί, αλλά ένα τρίποντο του Κάνααν κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Ναν έδωσαν στον Ολυμπιακό το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (72-73) με 4:50 να απομένουν. Ο Λεσόρ με καλάθι κ φάουλ επανέφερε το Τριφύλλι μπροστά στο σκορ και ο Παπαπέτρου με τρίποντο 3:20 από το τέλος έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (78-73). Η άμυνα βγήκε για τους Πράσινους, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει το 80-73 και να κλέβει μια μπάλα, αλλά τον Λεσόρ να κάνει λάθος, στα 2 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, μέσα από την άμυνα έφτασε στη νίκη, με τον Ολυμπιακό να θέλει πλέον να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα στο ΣΕΦ την Τετάρτη (12/6).

Ο Ματίας Λεσόρ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και κυρίως επιθετικά, έχοντας 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 11 κερδισμένα φάουλ και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -16, αντέδρασε και προηγήθηκε πρώτη φορά στο 35' με 72-73. Σε άλλη ομάδα θα είχαν κοπεί τα πόδια σε εκείνο το σημείο, αλλά οι Πρωταθλητές Ευρώπης αντέδρασαν και ειδικά το μεγάλο τρίποντο του Παπαπέτρου που διαμόρφωσε το 78-73, τέλειωσε το ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Παπαπέτρου 8 (2), Γκραντ 7, Ναν 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 17 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 6, Βιλντόζα, Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ουίλιαμς-Γκος (0/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Μαγκλογιάννης

ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: Την Τετάρτη (12/6) στις 21:15 θα διεξαχθεί ο τέταρτος τελικός στο ΣΕΦ.