Ολυμπιακός με μάτι που γυάλιζε έκανε το break στο ΟΑΚΑ!

Ηλίας Λαλιώτης 23:12 - 05.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:24 - 05.06.2024

Ο Ολυμπιακός έκανε break με το... καλημέρα στη σειρά των τελικών της Basket League, επικράτησε με 89-84 του «άδειου» από ενέργεια Παναθηναϊκού AKTOR σε ένα ματς με μεγάλη ένταση στο παρκέ και πήρε την κατάσταση στα χέρια του για τον τίτλο. Έξαλλος με τις διαιτητικές αποφάσεις ο Αταμάν, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Με break ξεκίνησαν οι τελικοί της Basket League! Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ του ΟΑΚΑ, βρήκε παίκτες-κλειδιά του Παναθηναϊκού AKTOR άδειους από ενέργεια μετά την κατάκτηση της EuroLeague και διατηρώντας σχεδόν σε όλο το ματς το προβάδισμα πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ο Τόμας Ουόκαπ έκανε τρομερό δεύτερο ημίχρονο (17 πόντοι), ενώ κομβικός ήταν και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (16 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός είχε έναν άστοχο Κέντρικ Ναν στο πρώτο ημίχρονο (1/9 σουτ), ο οποίος έφτασε τελικά τους 21 πόντους, ο Κώστας Σλούκας προσπαθούσε σχεδόν μόνος του (16 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ ο Ματίας Λεσόρ αποκόπηκε για τρία δεκάλεπτα (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Το χειρότερο όμως ήταν ότι κανείς άλλος δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε άμυνα και επίθεση.

Στα αξιοσημείωτα, η αποβολή του Εργκίν Αταμάν με δεύτερη τεχνική ποινή, με τον Τούρκο τεχνικό να είναι έξαλλος με τις διαιτητικές αποφάσεις.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ στην αρχική πεντάδα, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Ο Τούρκος τεχνικός επέλεξε να στέλνει βοήθειες για παγίδα στον Μιλουτίνοφ, με τον Σέρβο σέντερ να βρίσκει τους ελεύθερους συμπαίκτες του στην περιφέρεια κι αυτή να τιμωρούν την πράσινη άμυνα με τρία στα τρία τρίποντα στο ξεκίνημα (3-9). Με τον Πίτερς να έχει πάρει φωτιά επιθετικά ο Αταμάν έριξε τον Ερνανγκόμεθ στο μαρκάρισμά του, αλλά μεγάλο πρόβλημα υπήρχε και στην επίθεση με τον Κέντρικ Ναν να έχει 0/4 προσπάθειες και τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +9 (9-18) στο 8', χάρη σε δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ και καρφώματα του Μιλουτίνοφ. Ο Σλούκας ήταν αυτός που έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ενώ ο Λεσόρ με καλάθι στην εκπνοή διαμόρφωσε το 17-19 του δεκαλέπτου, κατά το οποίο οι «πράσινοι» είχαν 6/17 σουτ και οι Πειραιώτες 7/18, αλλά με 3/5 τρίποντα, ενώ και οι δύο δεν έκαναν λάθη (1 ο Ολυμπιακός).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του προβάδισμα με το πρώτο καλάθι του Ναν, ενώ από την περιφέρεια χτύπησε δύο φορές και ο Μήτογλου, αλλά στην άμυνά τους οι «πράσινοι» δεν είχαν ενέργεια και σωστές περιστροφές. Έτσι ο Ολυμπιακός αρχικά με τις διεισδύσεις του ΜακΚίσικ και εν συνεχεία με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ από Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ (πήρε 14 πόντους από τα 7 επιθετά του, ενώ οι γηπεδούχοι κανέναν από τα 3 δικά τους), όχι μόνο ξαναπήρε προβάδισμα με σερί 11-0, αλλά βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (34-44) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 37-46. Η ομάδα του Αταμάν από τα 0 λάθη πήγε στα 6 στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Ναν ήταν εκτός αγώνα με 1/9 σουτ και ο Λεσόρ δεν έπαιρνε μπάλες, με την άμυνα προσαρμοσμένη πολύ καλά πάνω του και κλειστά στην ερυθρόλευκη ρακέτα ().

Ο Αταμάν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ώστε να πιέσει τον Ουόκαπ στην άμυνα και ο Αμερικανός τον τιμώρησε με 7 πόντους (5 βολές), στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +14 (41-55) μετά από μόλις 2 λεπτά. Με τον Ναν να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι και σειρά 7-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε στα μισά τη διαφορά (51-58), αλλά ο Λεσόρ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ ενώ η άμυνα βγήκε, μέσα σε πολλές διαμαρτυρίες. Το οποίο ήταν και το 5ο ομαδικό των Πράσινων, την ώρα που οι Ερυθρόλευκοι είχαν μόλις 1. Ο Παναθηναϊκός με το ΟΑΚΑ να κοχλάζει πλησίασε και στο -3 (56-59). Σε εκείνο το σημείο, όμως, χάθηκαν πάλι κρίσιμα ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 7-0 και μπήκε με τεράστιο προβάδισμα στην τελευταία περίοδο (56-66). Χάρη και τις βολές σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο να είναι 9 υπέρ των φιλοξενούμενων και 0 υπερ των γηπεδούχων.

Οι «πράσινοι» είχαν χάσει το μυαλό τους απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού και δύο τρίποντα των Ουόκαπ και Παπανικολάου στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, ουσιαστικά έβαλαν τους τίτλους τέλους στον πρώτο τελικό (57-72). Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (74-80) στα 2:30 από το τέλος, αλλά οι Πειραιώτες διατήρησαν τη ψυχραιμία τους (με τον Αταμάν ωστόσο να αποβάλλεται και να χειροκροτά ειρωνικά τους διαιτητές έξαλλος για σημαντικές αποφάσεις σε κρισιμα σημεία) κι έκαναν το 1-0, σπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας των αντιπάλων τους με το καλημέρα.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες κάνοντας double-double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 5 ήταν επιθετικά και έκαναν μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό. Ο Σέρβος σέντερ ολοκλήρωσε το ματς με 30 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η αντίδραση του Ολυμπιακού όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3 πόντους (56-59) στο 28'. Έτρεξε ένα σερί 10-0 με μεγάλα σουτ του Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος είχε και τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάναν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοφ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεφ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Θεωνάς

ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: Την Παρασκευή (5/6) στις 21:30 θα διεξαχθεί ο δεύτερος τελικός στο ΣΕΦ.