«Ερυθρόλευκη» η πρώτη ντερμπάρα και ο πρώτος τίτλος της σεζόν!

Χρήστος Τσάλτας 23:07 - 29.09.2024 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 29.09.2024

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να ξεκινά «καυτός» και τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει τρομερό δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε 86-85 του Παναθηναϊκού στη Ρόδο και κατέκτησε τον τίτλο του Σούπερ Καπ.

Σε ένα συναρπαστικό πρώτο ντέρμπι τη φετινή σεζόν, το οποίο κράτησε περισσότερο από 2,5 ώρες κι έδωσε μια πρόγευση για όσα θα ακολουθήσουν μέσα στη χρονιά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 86-85 του Παναθηναϊκού στον τελικό του Σούπερ Καπ και κατέκτησε το τρόπαιο στη Ρόδο.

Οι δύο ελληνικές ομάδες απέδειξαν πως είναι οι κορυφαίες της Ευρώπης και έχουν μεγάλες δυνατότητες τη φετινή σεζόν, σε ένα παιχνίδι που παρά τη φανερή ανετοιμότητα, τα είχε όλα. Σκληρό μπάσκετ, ανατροπές, ένταση, απρόοπτα (ημίωρη διακοπή ύστερα από ένα δυνατό κάρφωμα του Μόουζες Ράιτ που χάλασε τη στεφάνη), αλλά και διαμαρτυρίες από την πλευρά των πρωταθλητών Ευρώπης για τη διαιτησία.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσε το έναυσμα για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα με 4/4 τρίποντα, αλλά οι Σάσα Βεζένκοφ και Φιλίπ Πετρούσεφ ήταν αυτοί που καθόρισαν το ματς για τους Πειραιώτες.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο πιο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 19 πόντους, ενώ άλλους 18 έβαλε ο τρομερός Κώστας Σλούκας, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Εκτός ρυθμού ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος χρεώθηκε με 3 φάουλ από το πρώτο ημίχρονο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λεσόρ, τη στιγμή που ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε τους Ουίλιαμς-Γκος, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ, Βεζένκοφ και Ράιτ. Ο Ολυμπιακός μετά την ασυνήθιστη αστοχία του στον ημιτελικό με το Περιστέρι μπήκε πολύ ζεστός στον τελικό και με τρία τρίποντα από τους Φουρνιέ και Ντόρσεϊ (2), αλλά κι ένα κάρφωμα του Ράιτ προηγήθηκε 6-12 στο 4'. Αυτό το κάρφωμα από τον Αμερικανό, όμως, στράβωσε τη στεφάνη κι έφερε ημίωρη διακοπή στον αγώνα. Μετά την επιστροφή στη δράση, ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε κοντά στο σκορ με τρίποντα των Σλούκα και Γκριγκόνις (12-15 στο 6'), αλλά ο ασταμάτητος Ντόρσεϊ έφτασε τα 4/4 τρίποντα κι έδωσε στους Πειραιώτες για πρώτη φορά προβάδισμα 7 πόντων (14-21), λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος (16-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνημε με μια έκπληξη από τον Αταμάν, καθώς χρησιμοποίησε ταυτόχρονα τους Λεσόρ και Γιουρτσεβέν για να χτυπήσει κοντά στη ρακέτα. Μετά από 2 λεπτά εγκατέλειψε αυτό το σχήμα, μιας και δεν είχε το αποτέλεσμα που ήθελε. Παρόλο αυτά οι πρωταθλητές Ευρώπης, αν και είχαν σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία (μόλις 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο), κατάφεραν με προσωπικές ενέργειες των γκαρντ του (κυρίως του Ναν) να βρει σκορ και να μειώσει σταδιακά τη διαφορά. Ο Αμερικανός άσος χρεώθηκε πολύ νωρίς με τρίτο φάουλ κι έφυγε έξαλλος με τις αποφάσεις εις βάρος του για τον πάγκο, αλλά με ένα καλάθι και φάουλ του Σλούκα ο Παναθηναϊκός έφερε τη διαφορά στον πόντο (33-34 στο 17'). Έχασε όμως στη συνέχεια δύο ευκαιρίες για να προσπεράσει και ο Ολυμπιακός είχε δυναμική απάντηση. Με σερί 0-7 κατά το οποίο πέτυχε και το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι ο Βεζένκοφ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8 (33-41), για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 38-45.

Ο Ολυμπιακός χτύπησε κοντά στη ρακέτα με τον Ράιτ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (42-49 στο 23'), αλλά ο Παναθηναϊκός με ενορχηστρωτές Σλούκα και Γκραντ και τον δυναμισμό του Λεσόρ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, φτάνοντας στο 53-53 στο 26'. Τη σκυτάλη για τους πράσινους πήρε ο Γκριγκόνις, ο οποίος όχι μόνο έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-1, αλλά διαμορφωσε με 8 σερί πόντους (δύο τρίποντα) το 62-57 με 1:31 για το τέλος της περιόδου. Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε μέσα σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα να τρέξει σερί 0-6 με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ και να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Με τον εξαιρετικό Πετρούσεφ να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο και τον Βεζένκοφ να «ζεσταίνεται» όλο και περισσότερο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +5 (69-74), με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο 5λεπτο. Ο Παπαπέτρου έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα και ο Λεσόρ μείωσε στον πόντο (73-74), αλλά μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Βεζένκοφ πέτυχε μεγάλο τρίποντο, ενώ εν συνεχεία οι Πειραιώτες έβγαλαν την άμυνα και με δύο βολές του Ράιτ έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με δύο λεπτά να απομένουν (73-79). Το πέμπτο φάουλ που χρεώθηκε ο Σλούκας έβαλε οριστικά τέλος στο ματς, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το Σούπερ Καπ της Ρόδου.

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Παπαπέτρου 6, Γκραντ 12 (0/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 11 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 18 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 19 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 2 (4 ριμπάουντ), Γιουρτσεβέν 2 (2 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουίλιαμς-Γκος 3 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 9 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 20 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 19 (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 7 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ουόκαπ 4 (4 ριμπαουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Βιλντόζα 4, Παπανικολάου, Πίτερς 2, Πετρούσεφ 18 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ).