Με «μαγική» ανατροπή από το -14 ο Πανιώνιος επιβλήθηκε του Κολοσσού στην επιστροφή του στα «σαλόνια»!

Νίκος Καλαμπάκας 19:55 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:13 - 06.10.2024

Με νίκη συνδύασε την επιστροφή του στην Basket League ο Πανιώνιος που επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 67-65, αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους.

Με κορυφαίους του παίκτες τους Νόκο (15 πόντους), Σμιθ (12) και Γούλριτζ (10), ο Πανιώνιος αν και βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους, έκανε ολική επαναφορά και επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 67-65.

Ο Πανιώνιος είχε τον ενθουσιασμό στην επανεμφάνισή του στα μεγάλα... σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ, ο Κολοσσός όμως είχε την εμπειρία. Οι Ροδίτες κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα τις δυνάμεις τους στο 1ο δεκάλεπτο και έτσι στο τέλος του είχα εξασφαλίσει διαφορά 7 πόντων (13-20).

Ο Κολοσσός έχει αποδείξει από πέρυσι ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία και ότι είναι μια από τις πλέον σταθερές ομάδες της λίγκας. Έτσι, μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό και στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, διατηρώντας στο ημίχρονο τη διαφορά που ήδη είχε και αυξάνοντάς την στους 12 πόντους (25-37).

Οι Νεοσμυρνιώτες πάντως δεν πτοήθηκαν. Η διαφορά έφτασε μέχρι το -14 (33-47) όμως μετά τα μέσα της 3ης περιόδου οι κυανέρυθροι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν στο 30' να έχουν ροκανίσει τη διαφορά στους 4 (47-51).

Νόκο, Σμιθ και Γούλριτζ είχαν πάρει τα πάνω τους και ο Πανιώνιος όχι μόνο πλησίασε στο σκορ, αλλά στην 4η περίοδο έφτασε και στην ανατροπή. Οι παίκτες των Νεοσμυρνιωτών έκαναν πλέον ότι ήθελαν στο παρκέ και αφού κατάφεραν να βρουν το... φάρμακο στην άμυνα, πήραν ώθηση και στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +9 (64-55) και όλα έδειχναν ότι θα καθάριζαν το ματς, όμως οι νησιώτες δεν είχαν πει ακόμα την τελευταία τους λέξη και με ρεσιτάλ άμυνας πλησίασαν στους 2 (65-63), 1.15'' πριν τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο βολές του Νόκο, όμως στο τέλος του σουτ του Γκάουνλτουκ από τα 6.75 δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επικρατήσουν με το τελικό 67-65.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65