Ο Πανιώνιος με πρωταγωνιστή τον Μπράουν και άσο στο μανίκι τον Σαλούστρο επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ

©InTime

Γιάννης Πάλλας 22:20 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 19.10.2024

Ο Πανιώνιος με τον Ρίον Μπράουν να σημειώνει 15 πόντους και τον Χρήστο Σαλούστρο να κάνει εξαιρετική δουλειά επικράτησε (73-62) του ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL

Με τον Ρίον Μπράουν να σηκώνει επιθετικά το βάρος και τον Χρήστο Σαλούστρο να βάζει τη «σφραγίδα» του στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος επιβλήθηκε (73-62) του ΠΑΟΚ, για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Ο Αμερικανός φόργουορντ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «κυανέρυθρων», ενώ τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χρήστος Σαλούστρος με 11 πόντους και πολλές δουλειές στο παρκέ ειδικά στο κομμάτι της άμυνας.

Από τον ΠΑΟΚ ο Φρανκ Μπάρτλεϊ τελείωσε τον αγώνα μς 15 πόντους, ενώ ο Ντεβόντε Άπσον είχε 12 πόντους.

Ο Πανιώνιος πλέον μετράει 2 νίκες σε τρια παιχνίδια ενώ ο ΠΑΟΚ έχει πλέον μια νίκη και δυο ήττες.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και είχε το «πάνω χέρι» (15-20 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου απέναντι στον Πανιώνιο που είχε την πίεση και το «πρέπει» της νίκης.

Σταδιακά όμως με τον Ρίον Μπράουν να βρίσκει διαδρόμους για το καλάθι και τον Ντέβιν Ντέιβις να σημειώνει 4 πόντους στο πρώτο 20λεπτο όντας δεύτερος σκόρερ των γηπεδούχων πήρε το προβάδισμα (27-26 στο 16.30’’).

Ωστόσο, ο «δικέφαλος» με τους Φρανκ Μπάρτλεϊ και Ντεβόντε Άπσον πέρασε ξανά μπροστά (27-31 στο 17.40’’), όμως ο Ρίον Μπράουν και ο Χρήστος Σαλούστρος έβαλαν σε θέση... οδηγού τον Πανιώνιο (34-31 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα μππόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (54-50 στο 30’) και με μεγάλα σουτ του Χρήστου Σαλούστρου μπόρεσε να «χτίσει» μια διαφορά (60-50 στο 32’) και να τη διατηρήσει (67-56 στο 37’) ως το τέλος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη, παρά την πίεση και τα διαφορετικά σχήματα που επέλεξε ο Μάσιμο Καντσελιέρι για να περιορίσει τη δράση των παικτών του Πανιωνίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Θεονάς, Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1/4 τρίποντα), Κάναντι 8, Νόκο 9 (4 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (1/2 τρίποντα), Σμιθ 9 (1/5 τρίποντα), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3 ριμπάουντ), Δημητρακόπουλος.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15 (5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Κρούζερ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3 (2 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίσης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος.