ΠΑΟΚ από... ατσάλι «λύγισε» την ΑΕΚ Betsson

Χρήστος Τσάλτας 18:59 - 26.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:02 - 26.10.2024

Σε ένα εξαιρετικό ποιοτικά παιχνίδι ο ΠΑΟΚ είχε σημείο αναφοράς τον Ρόκι Κρούζερ και συμπαραστάτες τους Φόρεστερ και Ρέινολντς και πήρε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ Betsson με 87-82 στο PAOK Sports Arena που ήταν καμίνι.

Η αναμέτρηση στην PAOK Sports Arena ήταν αγώνας διαφήμιση του μπάσκετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχωμένος στα τελευταία λεπτά, είχε καθαρό μυαλό και λύσεις σε κάθε θέση και στο τέλος κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ Betsson, που προβλημάτισε με την εικόνα της. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβηκε στο 2-2, πιάνοντας την Ένωση στη βαθμολογία.

Ο Ρόκι Κρούζερ με 21 πόντους ήταν οτ πρώτο βιολί της ομάδας του, έχοντας βοήθειες από τον Φόρεστερ που μέτρησε 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ρέινολντς.Από την Ένωση οι 22 πόντοι του Χάντερ Χέιλ, που ήρθαν μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, δεν αρκούσαν, όπως και οι 19 του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Ο Χάντερ Χέιλ ήταν ορεξάτος και η ΑΕΚ Betsson πήρε τα ηνία του αγώνα με το καλήμέρα στην Πυλαία (7-10, 3'). Ο Μπράις μπήκε στην εξίσωση για την Ένωση και οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά (9-15, 4'). Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις, με Κατσίβελη και Άπσον και έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (17-17, 7'). Ο Χέιλ είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, Γκόλντεν και Κουζμίνσκας ακολούθησαν και η Ένωση έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 19-24.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πλησιάσει στο σκρο, αλλά η ΑΕΚ είχε λύσεις με Κουζμίνσκας και Χαμπ να σκοράρουν (25-31, 13'). Ο Νίκος Περσίδης έγινε παράγοντας Χ στην επίθεση του ΠΑΟΚ, με τον δικέφαλο να περνάει μπροστά (33-31, 15'). Η ΑΕΚ δεν έχασε την συνοχή της και χάρη σε Χέιλ και Κουζμίνσκας προσπέρασε ξανά (36-41, 16'). Ο Ρόκι Κρούζερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (43-42, 19'). Ο Χέιλ απάντησε στη συνέχεια, με τον Κατσίβελη να διατηρεί το +1 του ΠΑΟΚ (48-47, 19'). Ο τελευταίος λόγος στο πρώτο μέρος άνηκε στον Χάντερ Χέιλ, που σκόραρε για το 48-49.

Ο Χέιλ συνέχισε να σκοράρει για την ΑΕΚ, όμως ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση με Κρούζερ και Ρείνολντς να δίνουν σκορ (54-52, 23'). Οι παίκτες του Καντσελιέρι συνέχισαν να πιέζουν μέσα από την άμυνα και ο Μπάρτλεϊ ανέβαζε τη διαφορά (58-54, 26'), την ώρα που η Ένωση έβλεπε τον Γκρέι να αστοχεί στο ένα σουτ μετά το άλλο. Ο Φόρεστερ ανέλαβε δράση και έδωσε λύσεις στον ΠΑΟΚ (62-58, 28'). Ο Χαμπ προσπάθησε να μειώσει για την Ένωση, αλλά ο Φόρεστερ έκλεισε το δεκάλεπτο με καλάθι για το 65-61.

Ο Κουζμίνσκας έγινε σημείο αναφοράς για την ΑΕΚ στην εοίθεση, με την Ένωση να πλησιάζει σε απόσταση βολής (69-68, 32'). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Σάκοτα να πλησιάσουν περαιτέρω χάρη σε Μπάρτλεϊ και Άπσον (75-71, 35'). Ο Χαμπ προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Φόρεστερ απάντησε για το +4 της ομάδας του σε κρίσιμο σημείο (77-73, 36'). Ένα μεγάλο τρίποντο του Κρούζερ έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση ισχύος (84-76, 38'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Χαμπ (84-80, 39'). Εν συνεχεία το τρίποντο του Χαμπ δεν βρήκε στόχο, με τον Φόρεστερ να κλειδώνει τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82.