Ο ΠΑΟΚ λύγισε στο τέλος λόγω της κούρασης από την Γκραν Κανάρια

Γιάννης Πάλλας 22:08 - 07.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:17 - 07.09.2024

Ο ΠΑΟΚ προδόθηκε από την κούραση και ηττήθηκε (78-70) από την Γκραν Κανάρια στο μικρό τελικό του τουρνουά στο Κάλιαρι

Καλά δείγματα γραφής έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο ΠΑΟΚ, όμως η κούραση τον λύγισε στο τέλος γνωρίζοντας την ήττα (78-70) από την Γκραν Κανάρια στον μικρό τελικό του τουρνουά της πόλης του Κάλιαρι.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 8 πόντων, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέντρικ Χέντερσον. Ο «δικέφαλος»... κόλλησε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ισπανούς να προηγούνται 0-9, με 3/3 τρίποντα μετά από δύο λεπτά αγώνα. Με τρία τρίποντα από Μπάρτλεϊ, Περσίδη και Κρούζερ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11, ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ (19-22) στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με τρίποντο και το δεύτερο δεκάλεπτο (19-25), αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 9-0 και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 28-25 (16’30’’).

Με τον Χέντερσον να πρωταγωνιστεί στην επίθεση (με 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και 10 στο πρώτο ημίχρονο) η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 35-31 στο 18’, πριν ο Σούρνα ευστοχήσει σε τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου και μειώσει στον πόντο (35-34 στο 20’).

Ο Χέντερσον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 πόντους (52-44 στο 26’). Με τρίποντο του Παπαδάκη η διαφορά έμεινε στους 8 (58-50 στο 28’30’’), ωστόσο η Γκραν Κανάρια, μείωσε στους 4 (58-54 στο 30’) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πήρε ξανά το προβάδισμα (58-60 στο 31’).

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο, οι Ισπανοί προηγήθηκαν 62-68 στο 35’30’’ και ο Μάσιμο Καντσελιέρι, πήρε τάιμ άουτ, σε μία προσπάθεια να ανακτήσει η ομάδα του τον έλεγχο του αγώνα.

Έχοντας πετύχει μόλις 4 πόντους ως το 39΄, ο «δικέφαλος» βρέθηκε στο -10 (62-72). Με πίεση στην άμυνα και δύο ακόμη τρίποντα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 4 (70-74), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-34, 58-54, 78-70

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ουρμπάνιακ 13, Μανιέμα 9 (1 τριπ.), Χόμσλει 10, Αλμπισί, Μπρουσίνο 6 (2 τριπ.), Αλοθέν 12 (2 τριπ.), Πέλος 8 (1 τριπ.), Σούρνα 10 (2 τριπ.), Μπόρντο, Τόμασον 9 (3 τριπ.), Ντιόπ 1.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Χέντερσον 20 (5 τριπ.), Άπσον 6, Φόρεστερ 6, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1 τριπ.), Κατσίβελης 8 (2 τριπ.), Παπαδάκης 4 (1 τριπ.), Μπάρτλεϊ 7 (1 τριπ.), Ρέινολντς 5, Κρούζερ 11 (1 τριπ.).

14:56 - 30.07.2024

📲 Το νέο mobile app του Sportal είναι εδώ!

To νέο app του Sportal είναι εδώ! Με όλα τα τελευταία νέα, πλήρες ρεπορτάζ, αναλύσεις και αφιερώματα για τα σημαντικά αθλητικά γεγονότα. Video highlights, αθλητικές εκπομπές, Live Blogs, στατιστικά και βαθμολογίες για όλους τους αγώνες. Όλα αυτά από την κορυφαία ομάδα του Sportal.gr. Κατέβασε την εφαρμογή στο κινητό σου για να έχεις όλη την αθλητική δράση στα χέρια σου 🤳🏻!