Το Μαρούσι πήρε «διπλό» παραμονής κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Χιλ - Αρσενόπουλος ΠΑΟΚ - Μαρούσι

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:02 - 06.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:48 - 14.08.2024

Το Μαρούσι πήρε τεράστιο αποτέλεσμα μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη να επικρατεί με 79-85 στο «παλατάκι», αποτέλεσμα που δίνει στους κιτρινόμαυρους τεράστιο προβάδισμα για τη μάχη της παραμονής! Το Μαρούσι ανέβηκε έτσι το 5-8, με τον ΠΑΟΚ να υποχωρεί στο 6-7.

Το Μαρούσι έκανε την έκπληξη και παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο, πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 85-79, μέσα στην έδρα του Δικεφάλου!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκε ακόμα και στο +11, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο βρέθηκε ακόμα και στο 65-59 στο 32'. Κάπου εκεί όμως το Μαρούσι έκανε την ανατροπή. Με όπλο την άμυνα, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έφεραν τα πάνω κάτω, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και αν τα κρατούν μέχρι το τέλος, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ο Μπρίσκο είχε 18 πόντους για τους νικητές, ο Τζούστον 17 ο Γούνταρντ 15, ο Χιλ 14 και ο Ραντούλιτσα 13.

Ο Χάρισον από την άλλη σταμάτησε στους 17 για τον ΠΑΟΚ, με τον Φρίντρικσον να προσθέτει 14 και τον Τσαϊρέλη 13, αλλά να μην είναι αρκετοί για να δώσουν το αποτέλεσμα στην ομάδα τους.

Το Μαρούσι ανέβηκε έτσι το 5-8, με τον ΠΑΟΚ να υποχωρεί στο 6-7.

Μετά το 9-13 των πρότων λεπτών, ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και πήρε τον έλεγχο. Ένα επιμέρους 12-1(!) ήταν αρκετό για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-14, ενώ Τσαϊρέλης και Μπελιάουσκας, με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου, έφεραν τον δικέφαλο στο +11 (25-14).

Το Μαρούσι ξύπνησε και πάλι, τρέχοντας ένα 5-16, επιμέρους σκορ το οποίο έφερε το παιχνίδι στα ίσα 30-30, με τον ΠΑΟΚ όμως να αντιδρά εκ νέου και τον ΜακΝίς να δίνει λύσεις, για το 42-38 του ημιχρόνου.

Με τον ΜακΝίς να μπαίνει ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με οκτώ πόντους (50-42), όμως ένα 0-9 από πλευράς φιλοξενούμενων, τους έφερε μπροστά στο σκορ με 50-51. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-59.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 65-59 στο 32', όμως τότε ήρθε η ώρα του Αμαρουσίου. Με όπλο την άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 4-18, κάνοντας το σκορ 69-77 στο 37'. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν, με το Μαρούσι να θριαμβεύει και να φεύγει με το «διπλό» από την Πυλαία (79-85).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος, Θεονάς, Σκανδαλάκης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85
ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 8 (4/6 δίποντα), Χάρισον 17 (4/14 σουτ, 5 ασίστ), Σχίζας 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 14 (1/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μαργαρίτης 8 (1), Γκίλμορ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 4 (0/3 τρίποντα)
ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 14 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 17 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίσκο 18 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης 4, Σιμπάντε, Στασινός, Φιλιππάκος 2, Γούνταρντ 15 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2