Ο ΠΑΟΚ... βομβάρδισε από το τρίποντο το Περιστέρι Domino's (vid)

Ευτυχία Οικονομίδου 22:12 - 05.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:24 - 05.10.2024

Ο ΠΑΟΚ με την ευστοχία από την περιφέρεια, πλήγωσε το Περιστέρι Domino's στο τρίτο δεκάλεπτο στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας νίκη με 80-72.

Σηκώθηκε η αυλαία στην Stoiximan GBL με το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα στο Περιστέρι Domino's και τον ΠΑΟΚ για τις ανάγκες της πρώτης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία διαφορά 16 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο με ασύλληπτη ευστοχία από την περιφέρεια, η οποία τους έδωσε τη νίκη (80-72) παρά την αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη. Ο Τζάκσον Κρούζερ ξεχώρισε για τον ΠΑΟΚ με 19 πόντους με 4/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σέντρικ Χέντερσον σημείωσε 18 πόντους με 5/10 τρίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση παίρνοντας σιγά σιγά προβάδισμα (12-6) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς. Το παιχνίδι ωστόσο, είχε ως κύριο χαρακτηριστικό του τις ανατροπές και ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την πρώτη από αυτές με ένα σερί 7 πόντων για να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-13. Η ομάδα του κόουτς Καντσιλιέρι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και είχε για όπλο του την άμυνα. Ωστόσο, το παιχνίδι εξισορροπήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Βαγγέλη Ζούγρη να δίνει ένα μικρό προβάδισμα στο Περιστέρι με έμμεσο τρίποντο (20-18).

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ξεκίνησε στη δεύτερη περίοδο διατηρώντας τη διαφορά με τη βοήθεια των Χάρις και Αβδάλα, όμως ο ΠΑΟΚ τρέχοντας ένα σερί 0-8 πέρασε μπροστά έχοντας μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια (32-35). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκοράρισμα με τους Περιστεριώτες να μη μπορούν να διατηρήσουν στιγμή το οποιοδήποτε προβάδισμα «έχτιζαν». Ο ΠΑΟΚ έβρισκε τον τρόπο να απαντάει με κύριο εκφραστή των επιθέσεών του τον Σέντρικ Χέντερσον για να κλείσει το πρώτο μέρος με σκορ 37-46, τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς έχοντας παράλληλα 58% ευστοχία από τα 6.75 μέτρα.

Μετά την ανάπαυλα, ο Κρούζερ έδειξε πως συνέχισε όπως σταμάτησε ευστοχώντας στο τρίτο τρίποντό του για να βάλει τους Θεσσαλονικείς μπροστά για 10 πόντους (39-49). Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμά του, όσο κι αν το Περιστέρι έδειχνε να θέλει να πιέσει. Ο Κρούζερ συνέχιζε ασταμάτητος και στο 26ο λεπτό του αγώνα έβαλε τους φιλοξενούμενους στο +13 (47-60) ξανά με τρίποντο. Δεν σταματούσε να... βομβαρδίζει από την περιφέρεια ο ΠΑΟΚ που πέρασε μπροστά για 16 πόντους (53-69).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο για τρία λεπτά δεν είχε σημειωθεί κάποιο καλάθι στην αναμέτρηση. Ωστόσο, με δύο τεχνικές ποινές προς την πλευρά του ΠΑΟΚ, το Περιστέρι μπόρεσε να... ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσεις στους 6 πόντους με πέντε λεπτά να απομένουν για το φινάλε (64-71). Το Περιστέρι με 9-0 σερί μείωσε στους τρεις πόντους (68-71), όσο ο ΠΑΟΚ είχε πετύχει μόλις 2 πόντους σε αυτή την περίοδο. Το φάουλ του Πουλιανίτη έστειλε τον Ρέινολντς στις βολές με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +7 στα τελευταία 70 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1), Πουλιανίτης 5, Πάτον 10, Κάρμπερι 8, Παπαγεωργίου, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 20, Έντι 4, Ζούγρης 5

ΠΑΟΚ: Άπσον 6, Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 17, Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4), Λέφας, Χέντερσον 18 (5), Φόρεστερ 6, Ιατρίδης, Κατσίβελης 6, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 3