Με υπογραφή Μπάρτλεϊ ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Οραντέα και πλησιάζει στους ομίλους του BCL

BCL

Γιάννης Πάλλας 21:02 - 19.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:25 - 19.09.2024

Με εκπληκτική εμφάνιση του Φράνκ Μπάρτλει ο ΠΑΟΚ νίκησε (81-80) την Οραντέα και κάνει ένα ακόμη βήμα για την είσοδο στους ομίλους του Basketball Champions League

Με ηγέτη τον εξαιρετικό Φράνκ Μπάρτλει ο ΠΑΟΚ στο φινάλε έκαμψε την αντίδταση της Οραντέα με 81-80 και έκανε το μεγάλο βήμα για την είσοδο στους ομίλους του Basketball Champions League στα προκριματικά που διεξάγονται στην Αττάλεια! Επόμενος αντίπαλος για τον «δικέφαλο» είναι ο νικητής της αναμέτρησης Σολέ-Πετκίμ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (15-15 στο 6’) με τον Δημήτρη Κατσίβελη και τον Φράνκ Μπάρτλει να αποτελούν τις βασικές επιθετικές επιλογές της ομάδας του Μάσιμο Καντσελιέρι.

Οι Ρουμάνοι σταδιακά έλεγξαν τον ρυθμό με τον Μπράντον Μπράουν που συμφώνησε προ διετίας με το Περιστέρι, αλλά δεν έπαιξε στην Ελλάδα και με την βοήθεια του Σαγιέντ Πρίτζετ πήραν το προβάδισμα (19-26 στο 11’ και 26-35 στο 13.20’’).

Ο «δικέφαλος» παρότι ήταν άστοχος (είχε στο πρώτο 20λεπτο 4/13 τρίποντα, 30.77%) με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και λύσεις από τους Σαβάρ Ρέινολντς και Φράνκ Μπάρτλει «ροκάνισε» τη διαφορά των 11 πόντων (28-39 στο 14.30’’).

Μάλιστα, με επιμέρους σκορ 16-3 πέρασε μπροστά (44-42 στο 19’) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, καθώς είχε λίγα λάθη (μόλις 4 έναντι 9 των Ρουμάνων), όμως η Οραντέα μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα (44-45 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Οραντέα είχε το προβάδισμα (44-48 στο 21’), όμως ο ΠΑΟΚ με λύσεις που βρήκε από τον Μπάρτλει και τον Ρέινολντς πέρασε μπροστά (55-52 στο 24’). Οι Ρουμάνοι με τον Μπράντον Μπράουν και τον Σαγιέντ Πρίτζετ πέρασαν μπροστά ξανά (63-61 στο 26.30’’).

Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι επέστρεψε (64-64 στο 29’), όμως με τρίποντο του Κρις Ρίτσαρντ στο τέλος του τρίτου 10λεπτου η Οραντέα βρέθηκε στο +4 (66-70 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η Οραντέα είχε προβάδισμα 4 πόντων (69-73 στο 31.40’’) ωστόσο, η επιθυμία και η δίψα των παικτών του ΠΑΟΚ για τη νίκη σε συνδυασμό με την άμυνα τους βοήθησε ώστε να επιστρέψουν και να προηγηθούν με 5 πόντους (78-73 στο 36.30’’) με τον Φράνκ Μπάρτλει να είναι ο ηγέτης της ομάδας.

Οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (78-78 στο 39’) στο τελευταίο λεπτό. Εκεί, ο Μπάρτλει με τρίποντο στα 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έβαλε σε θέση... οδηγού την ελληνική ομάδα.

Η Οραντέα απάντησε (81-80) όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα έπειτα από λάθος απόφαση των διαιτητών (μετέτρεψαν το αμυντικό φάουλ σε επιθετικό και πήραν την μπάλα από την ελληνική ομάδα) οι Ρουμάνοι αστόχησαν σε τρίποντο με τον Κρις Ρίτσαρντ και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Κρέιτς, Πρακς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 44-45, 66-70, 81-80.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Λέφας, Χέντερσον 6 (6 ριμπάουντ), Άπσον 3, Φόρεστερ 9, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1/2 τρίποντα), Κατσίβελης 14 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Σκουλαριώτης, Παπαδάκης, Μπάρτλεϊ 27 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρέινολντς 13 (5 ασίστ), Κρέουζερ 6 (7 ριμπάουντ).

ΟΡΑΝΤΕΑ (Ατσίμ): Ρίτσαρντ 14 (4/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Ταρόλις 5 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (4/9 τρίποντα), Πρίτζετ 14 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιανγκ 4 (5 ριμπάουντ), Τόροκ 9, Πετριλεβίτσιους (7 ριμπάουντ), Νάστρουτ, Νικολέσκου 4, Μουρεσάν, Σμιντ.