Διά πυρός... Ναν και σιδήρου... Γκραντ ο Παναθηναϊκός «λύγισε» τον εξαιρετικό ΠΑΟΚ

Ηλίας Λαλιώτης 18:59 - 12.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:16 - 12.10.2024

Ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία εμφάνιση στο άδειο «Παλατάκι», αλλά ο εξαιρετικός Κέντρικ Ναν (27 πόντοι) και τα καθοριστικά καλάθια του Τζέριαν Γκραντ στο τέλος, έδωσαν στον Παναθηναϊκό AKTOR τη νίκη με 96-93.

Σπουδαία αναμέτρηση στην Πυλαία, όπου ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός AKTOR αναμετρήθηκαν για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί για 30 λεπτά και παρότι οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης πάτησαν γκάζι στην τέταρτη περίοδο, διεκδίκησαν μέχρι τέλους την έκπληξη, χωρίς να τα καταφέρουν (93-96).

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό, έχοντας 27 πόντους και μόλις ένα χαμένο σουτ (12/13), αλλά οι Τζέριαν Γκραντ, Ιωάννης Παπαπέτρου και Μάριους Γκριγκόνις είχαν καθοριστικό ρόλο στο τέλος για να έρθει η νίκη πριν από τη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Ο Ματίας Λεσόρ είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε 13 πόντους και «κατέβασε» 12 ριμπάουντ. Από πλευράς ΠΑΟΚ εξαιρετικό ματς έκαναν οι Μπάρτλει και Ρέινολντς που είχαν από 20 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με τον Παπαπέτρου στο 4, καθώς λόγω της απουσίας των Γιουρτσεβέν και Αντετοκούνμπο υπολόγιζε τον Μήτογλου στο 5 πίσω από τον Λεσόρ. Ο ΠΑΟΚ με τη σειρά του, έχοντας κάνει πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν, επιβεβαίωσε πως διαθέτει μια πολύ καλή ομάδα και ήταν άκρως ανταγωνιστικός. Με τους Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ και Άπσον να έχουν 7/7 σουτ έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (22-21), καθώς από τον Παναθηναϊκό προσπαθούσε ουσιαστικά σχεδόν μόνος του επιθετικά ο Κέντρικ Ναν (11 πόντους σε αυτό το διάστημα).

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τους Κατσίβελη και Παπαδάκη να δίνουν λύσεις από την περιφέρεια και να φέρνουν τον ΠΑΟΚ στο +5 (30-25). Με τους Μήτογλου και Λεσόρ να τελειώνουν φάσεις κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα (40-41), με τον Ναν να ολοκληρώνει χωρίς χαμένο σουτ το πρώτο μέρος (16 πόντοι με 5/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα) και να διαμορφώνει το 42-44 του 20λέπτου. Διάστημα κατά το οποίο οι πράσινοι είχαν άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια (0/8 τρίποντα όλοι οι άλλοι πλην του Ναν), ενώ παρά την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, πήραν μόλις 7 πόντους από τα 9 επιθετικά που «κατέβασαν».

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 10-2 βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6 (52-46) μέσα σε τρία λεπτά. Οι παίκτες του Καντσελιέρι με γρήγορο ρυθμό στην επίθεση συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις με Μπάρτλεϊ και Χέντερσον για να διατηρήσουν το προβάδισμα, μιας και οι «πράσινοι» συνέχισαν να ρίχνουν «τούβλα» από την περιφέρεια και να μην έχει ευστοχήσει κανείς πέρα από τα 2/2 του Ναν από το πρώτο μέρος (0/11 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου). Ένα μακρινό τρίποντο του Παπαδάκη έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (70-62) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (70-64).

Με το ματς να είναι πλέον οριακό, ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με τον Ναν να συνεχίζει το τρομακτικό του σόου ισοφάρισε αρχικά σε 72-72 με επιμέρους 2-8. Στη συνέχεια, ο Παπαπέτρου έδωσε σημαντικές λύσεις από το 4 σε επίθεση και άμυνα, πετυχαίνοντας και το πρώτο τρίποντο των πράσινων εκτός του Ναν. Ένα ακόμα του Γκριγκόνις έφερε τους πρωταθλητές Ελλάδας κι Ευρώπης για πρώτη φορά στο +5 (73-78). Ο Κατσίβελης ευστόχησε μόλις σε 1 βολή από τις 3 που είχε σε κρίσιμο σημείο και ο Σλούκας με 2 δικές του διαμόρφωσε το 78-84 με 4 λεπτά να απομένουν. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, όμως και επανήλθε με 5-0 σερί για να μειώσει στον πόντο, 3 λεπτά πριν το τέλος. Ένα «μεγάλο» τρίποντο του Γκραντ κι ένα ακόμα του Γκριγκόνις, έδωσαν προβάδισμα νίκης στον Παναθηναϊκό και παρά το 5-0 των γηπεδούχων, ο Γκραντ με δύσκολο σουτ έβαλε τέλος στα όνειρά τους για τη μεγάλη έκπληξη.

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 72-64, 93-96

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12 (2 ριμπάουντ), Περσίδης 3 (1), Μπάρτλεϊ 20 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρέινολντς 20 (9/12 δίποντα, 5 ασίστ), Κρούζερ 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 8 (2), Φόρεστερ 2 (7 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 9 (1), Παπαδάκης 9 (3), Μανθόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπράουν 2, Παπαπέτρου 7 (1), Ναν 27 (9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 17 (9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 8 (2), Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 4 (5 ασίστ), Γκραντ 9 (1), Ερνανγκόμεθ 7 (6 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (12 ριμπάουντ).