Ο Παναθηναϊκός επιβίωσε και προκρίθηκε, στην τελευταία παράσταση του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ με τον ΠΑΟΚ

Ηλίας Λαλιώτης 22:30 - 18.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:13 - 29.05.2024

O ΠΑΟΚ κι ο εκπληκτικός Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ έβγαλε το... λάδι στον Παναθηναϊκό AKTOR πριν το Final 4, αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League επικρατώντας με 99-96 στην παράταση. Αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Εργκίν Αταμάν διαμαρτυρόμενος για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ έδωσε μια μοναδική παράσταση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, γράφοντας ένα εκπληκτικό triple-double (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ), αλλά έχασε το τελευταίο σουτ και ο Παναθηναϊκός AKTOR «επιβίωσε» στην παράταση.

Έκανε το 2-0 επικρατώντας 99-96, προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, αλλά κατανάλωσε μπόλικη ενέργεια πριν από το Final 4 του Βερολίνου.

Οι «πράσινοι» είχαν κάκιστη εικόνα στη Θεσσαλονίκη, βρέθηκαν στο -11 έξι λεπτά πριν το τέλος, με τον Εργκίν Αταμάν να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή (διαμαρτυρόμενος για τις διαιτητικές αποφάσεις). Ένα ξέσπασμα του Κέντρικ Ναν (25 πόντοι) -κατά κύριο λόγο- στο τελευταίο 5λεπτο και ο εξαιρετικός Τζέριαν Γκραντ (19 πόντοι, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ), έδωσαν στο Τριφύλλι τη νίκη και την πρόκριση.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τη σεζόν με την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ αποχαιρέτησε (προσωρινά ή όχι θα δείξει το μέλλον) τους 6.500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο με μια μαγική εμφάνιση.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «ζεστός» από την περιφέρεια και με τρίποντα από τους Γκραντ, Γκριγκόνις και Μήτογλου προηγήθηκε 4-9 μετά από 2,5 λεπτά αγώνα. Ο ΜακΝίς βρήκε αρχικά λύσεις κοντά στο καλάθι, αλλά ο Μίχαλακ ήταν αυτός που με δύο μακρινά σουτ επανέφερε την ισορροπία (15-15) και ο Φρίντρικσον με δύο διαδοχικούς «περιπάτους» στη ρακέτα των «πράσινων» έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (19-17 στο 8'). Με τους Λεσόρ και Ναν να περνούν στο παρκέ και τον Γκραντ να έχει κρατήσει τον Πόρτερ στον 1 πόντο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε λύσεις σε επίθεση και άμυνα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (22-29).

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ βρήκε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι του, μετά από ομηρικές μάχες με τον Καλαϊτζάκη, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις με πέντε πόντους του Βιλντόζα και τον Μπαλτσερόφσκι για να ξεφύγει για πρώτη φορά με +9 (27-36). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ιδανικά μετά το εσπευσμένο τάιμ άουτ και με σερί 9-0 σε 2 λεπτά έφερε στα ίσα το ματς. Ο Εργκίν Αταμάν χρεώθηκε με τεχνική ποινή για τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες του για οφθαλμοφανές αντιαθλητικό φάουλ που δεν δόθηκε σε πρώτη φάση από τη διαιτητική τριάδα, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά προσωρινά (37-36) και να ξεφεύγει και με +3 για πρώτη φορά (40-37). Το ματς είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό ξαφνικά, με τον Ναν να επαναφέρει μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (42-43), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με ένα τρίποντο και φάουλ του Πόρτερ και καλάθι του Αμερικανού μετά το επιθετικό ριμπάουντ στη χαμένη βολή του για το +5 του Δικέφαλου (49-44).

Με τον Γκραντ να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω στον Πόρτερ Τζούνιορ, ο Παναθηναϊκός σε λιγότερο από τρία λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξε σερί 0-9 και βρέθηκε στο +4 (49-53). Ο ΠΑΟΚ είχε μια ακόμα εξαιρετική απάντηση με τους Φρίντρικσον και Άλστον και με δικό του 8-0 πήρε ξανά προβάδισμα (57-53), με τη συμπλήρωση 5 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Αταμάν έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8 (65-57), για να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +6 (67-61).

Ο απίθανος Φρίντρικσον, χωρίς να έχει βγει δευτερόλεπτο από το παρκέ, συνέχισε να βλέπει σαν βαρέλι το καλάθι των «πράσινων», με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +10 (75-65) με 7 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Μέσα σε αυτή την κακή εμφάνιση για τους «πράσινους» ήρθε και η αποβολή του Εργκίν Αταμάν με δεύτερη τεχνική ποινή, καθώς ο Τούρκος ήταν έξαλλος με τις διαιτητικές αποφάσεις. Ο Μίχαλακ έφερε τον Δικέφαλο στο +11 (79-68) στο 34'. Με τον Ναν να βρίσκει κάποιες λύσεις ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 (83-77) στο 36'.

Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε το Τριφύλλι ακόμα πιο κοντά (83-80) με 3,5 λεπτά να απομένουν. Ο Μίχαλακ σταμάτησε το σερί, αλλά ο Ναν με νέο τρίποντο και λέι απ μετά από κλέψιμο ισοφάρισε 85-85, με 2,5 λεπτά για το τέλος. Ο Αμερικανός υπέπεσε στο 4ο προσωπικό φάουλ αλλά ο Φρίντρικσον αστόχησε σε ζευγάρι βολών. Ο Ναν αστόχησε σε νέο τρίποντο και ο Άλστον με 2/2 βολές έκανε το 87-85 στο 1:51 πριν τη λήξη. Ο Ναν είχε σειρά άστοχων επιλογών, ο Γκραντ με περίεργο τρόπο ισοφάρισε 87-87, αλλά ο Πόρτερ σκόραρε με ντράιβ για το 89-87 με ένα λεπτό να απομένει.

Ο Κέντρικ Ναν ευστόχησε σε δύο βολές στα 51,7 δεύτερα για το τέλος (89-89). Ο Μίχαλακ αστόχησε, αλλά ο Ναν χρεώθηκε με υπερβολικό επιθετικό φάουλ, το οποίο ήταν και το πέμπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την επίθεση 16 δευτερολέπτων. Ο Λεσόρ έκανε τάπα στον Πόρτερ, με τους γηπεδούχους να έχουν μια τελευταία προσπάθεια για 1,9 δεύτερα. Ο Λεσόρ έκανε νέα τάπα στον Πόρτερ και το ματς πήγε στην παράταση.

Μετά από 1,5 λεπτό που οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από βολές, ο Γκραντ έδωσε μετά από πολύ ώρα προβάδισμα (90-92) στον Παναθηναϊκό, ο Πόρτερ ισοφάρισε άμεσα και στη συνέχεια έχασε δύο βολές, με τον Λεσόρ να τον μιμείται αμέσως μετά. Ο κορυφαίος των «πράσινων» Τζέριαν Γκραντ, έδωσε νέο προβάδισμα από τη γραμμή των βολών, αλλά ο Άλστον μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 94-94 με 2:18 για το τέλος. Ο Γκριγκόνις πέτυχε μεγάλο τρίποντο στο τέλος της πράσινης επίθεσης (94-97), ενώ με 1 λεπτό να απομένει ο Λεσόρ έγραψε με κάρφωμα το 94-99. Ο Πόρτερ μείωσε σε 96-99, ο Παναθηναϊκός έκανε κακή επίθεση και ο ΠΑΟΚ είχε μια τελευταία επίθεση 12 δευτερολέπτων, αλλά ο Πόρτερ αστόχησε και οι πράσινοι νίκησαν και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89 (κ.δ.), 96-99 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): ΜακΝίς 15 (6/7 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 25 (4/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη σε 44:54), Μιχάλακ 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ σε 40:55), Άλστον 15 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτερ 23 (8/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 45:00), Σχίζας, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 2, Γουίλιαμς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόζα 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/.3 βολές), Γκραντ 19 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 2, Παπαπέτρου 7 (1/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 25 (6/12 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 25:52), Λεσόρ 15 (6/11 δίποντα, 3/10 βολές, 7 ριμπάουντ)