Πέρασε άνετα το εμπόδιο της Ζολνόκι ο ΠΑΟΚ και έκανε το 3/3 στο Europe Cup

Παναγιώτης Ραμαντάνης 22:03 - 23.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:04 - 23.10.2024

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ουγγρική Ζολνόκι για την τρίτη αγωνιστική του Europe Cup και επικράτησε με 82-66.

Συνέχεια στο ευρωπαϊκό νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά», υποδέχθηκε για την τρίτη αγωνιστική του Europe Cup στην «PAOK Sports Arena» τη Ζελνέκι. Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι πήρε το θετικό αποτέλεσμα με και έκανε το 3/3 στη διοργάνωση, δείχνοντας πως είναι το απόλυτο αφεντικό στον όμιλό της.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ οι Κρούζερ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Φόρεστερ (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ). Για την ουγγρική ομάδα αυτοί που το... πάλεψαν ήταν οι Σούμποτιτς (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Άιμακ (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Ο Κατσίβελης με δίποντο είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα, ενώ οι Ούγγροι είχαν απαντήσει με τον Άιμακ. Η Ζολνόκι είχε περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 06:38 μετά από δίποντο του Λούις (10-8). Στο 02:21, οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει το 16-16, με τους Θεσσαλονικείς να απαντάνε με ένα σερί 8-0 μέχρι τα 00:18 για το 24-16. Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 24-19.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τρίποντο του Παπαδάκη και μετά του Περσίδη, η διαφορά είχε ξεπεράσει τους δέκα πόντους για πρώτη φορά (30-19). Η Ζολνόκι είχε μειώσει με τον Άιμακ, ωστόσο ο «δικέφαλος» είχε διαχειριστεί άριστα το προβάδισμα του. Ο ΠΑΟΚ είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 41-32, μία διαφορά εννιά πόντων.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ξεκινήσει με ένα σερί 7-0 για τον ΠΑΟΚ, μέχρι το 07:02 για το 48-32. Οι Θεσσαλονικείς είχαν «άγριες» διαθέσεις και στο 01:36, είχαν το προβάδισμα με 26 πόντους (62-36), ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 62-40.

Στην τελευταία περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν αυτό που έπρεπε, δηλαδή διαχείριση του σκορ. Μπορεί το σκορ του δεκαλέπτου να ήταν 26-20 για τη Ζολνόκι, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε με πολύ μεγάλη άνεση στη νίκη με 82-66 και έκανε το 3/3 στο Europe Cup.