Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά έμεινε απο δυνάμεις και αποκλείστηκε από την Πετκίμσπορ

©InTime

Γιάννης Πάλλας 23:26 - 21.09.2024 / Ανανεώθηκε: 23:41 - 21.09.2024

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλά για τρία δεκάλεπτα αλλά δεν είχε δυνάμεις στο τέλος και ηττήθηκε (79-69) από την Πετκίμσπορ στην Αττάλεια και αποκλείστηκε από την φάση των ομίλων του Basketball Champions League

Παρότι είχε τον έλεγχο για τρία 10λεπτα ο ΠΑΟΚ δεν είχε στην τελευταία περίοδο τις δυνάμεις και το «καθαρό μυαλό» γνωρίζοντας την ήττα (79-69) από την Πετκίμσπορ στην Αττάλεια και αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Ο Σαβάρ Ρέινολντς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Δημήτρης Κατσίβελης με 12 πόντους. Από την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Μπράισον Ουίλιαμς με 19 πόντους και ο Ντουέιν Ράσελ με 16 πόντους, ενώ στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλή παρουσία είχε ο Τζόρνταν Ράιτ με 13 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του (14-7 στο 5’), η τουρκική ομάδα με τον Μπρέιν Τάιρ μείωσε (18-12 στο 7.20’’), ωστόσο με πολύ καλή άμυνα και με τους Σαβάρ Ρέινολντς και Ντεβόντε Άπσον έκλεισαν την πρώτη περίοδο με τη διαφορά στο +10 (22-12 στο 10’).

Η αστοχία του Φρανκ Μπάρτλει (είχε 1/5 σουτ εντός πεδιάς) στο πρώτο 20λεπτο δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να διατηρήσει τη διαφορά από την Πετκίμσπορ.

Μάλιστα, με καλάθια των Μπράισον Ουίλιαμς και Τζόρνταν Ράιτ μπόρεσε να αντιδράσει. Διότι, οι παίκτες του Μάσιμο Καντσελιέρι με πιεστική άμυνα είχαν μια σημαντική διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου 30-17 στο 14.30’’).

Ωστόσο, οι κακές επιλογές και οι λύσεις των Ουίλιαμς-Ράιτ επέτρεψαν στους Τούρκους να «ροκανίσουν» τη διαφορά (30-26 στο 16’) και να ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο με την ελληνική ομάδα να προηγείται με «βραχεία κεφαλή» (30-29 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο με τον Σαβάρ Ρέινολντς να δίνει λύσεις ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7 πόντους (50-43 στο 27’). Οι Τούρκοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (50-50), όμως με καλάθι στη λήξη της τρίτης περιόδου ο Φρανκ Μπάρτλει έβαλε ξανά σε θέση... οδηγού (53-50 στο 30’) την ελληνική ομάδα.

Ωστόσο, η έλλειψη λύσεων (απειλούσαν μόνο οι Ρέινολντς-Κατσίβελης) κόστισε στην ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι, καθώς η Πετκίμσπορ με ένα επιμέρους 16-29 πήρε τη νίκη για την οποία τις βάσεις έβαλε ο Ντουέιν Ράσελ, ο οποίος άνοιξε το σκορ (56-63 στο 34.20’’) και έκτοτε δεν μπόρεσε να επιστρέψει ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας την ήττα και τον αποκλεισμό από τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Ζουράποβιτς, Κρέιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 30-29, 53-50, 69-79.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Λέφας, Χέντερσον 6 (2/6 τρίποντα), Άπσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 9, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σκουλαριώτης, Παπαδάκης, Μπάρτλεϊ 8 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρέινολντς 16 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Κρούζερ 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΕΤΚΙΜΣΠΟΡ (Γκορέν): Φαν Μπεκ 6 (2/6 τρίποντα), Ράιτ 13 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουρτουλντούμ, Ράσελ 16 (4/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουντκέρ, Γουίλιαμς 19 (7/8 δίποντα, 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταϊρί 12 (3/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Σαβ 2, Γιουλτεκίν, Όλντριτζ 11 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ετσενίκε, Σενκάια.