Παράσταση στο Μάντισον από Γιάννη και Μπακς (vids)

Γιάννης Αντετοκούνμπο / © 2022 Mike Stobe / Gettyimages / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 08:53 - 01.12.2022 / Ανανεώθηκε: 11:23 - 20.08.2024

Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 37 πόντους, είχε 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Γκρέισον Άλεν ευστόχησε στο κρίσιμο σουτ και το Μιλγουόκι νίκησε στη Νέα Υόρκη τους Νικς: 109-103

To γήπεδο δεν ήταν ασφυκτικά γεμάτο, οι Νικς δεν έχουν εντυπωσιάσει εδώ και χρόνια, αλλά άσχετα από τα αγωνιστικά δεδομένα, ένα ματς στο Madison Square Garden της Νέας Υόρκης έχει πάντα ιδιαίτερη αίγλη.

Εκεί βρέθηκε τα ξημερώματα της Πέμπτης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με το… κοπάδι των Ελαφιών του και έφυγαν νικητές με 109-103. O Greek Freak σταμάτησε στους 37 πόντους με 13/25 σουτ, είχε 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ευστόχησε σε δύο τρίποντα, αλλά το κρίσιμο το πήρε πάνω του ο Γκρέισον Άλεν κι ενώ ο Γιάννης είχε αποβληθεί λόγω φάουλ.

Ο 27χρονος απόφοιτος του Ντιουκ, το όνομα του οποίου έχει εμφανιστεί σε φήμες ανταλλαγών, έβαλε μόνο ένα τρίποντο. Συνήθως βάζει περισσότερα, ενώ στο προηγούμενο ματς (στη νίκη επί των Μάβερικς) είχε 7/7 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό το… ένα όμως, είχε τεράστια βαρύτητα και ήρθε στο πιο οριακό σημείο. Με το σκορ στο 103-103, ο Άλεν έδωσε προβάδισμα 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Και το προβάδισμα αυτό δεν χάθηκε ποτέ.

Στο τελευταίο λεπτό που ο Αντετοκούνμπο είχε αποβληθεί μετά το έκτο του φάουλ στην προσπάθεια να μπλοκάρει σουτ του Μίτσελ Ρόμπινσον, δεν καθόταν στον πάγκο. Καθόταν σε… αναμένα κάρβουνα. Η ομάδα όμως όπως είπε και ο ίδιος «λειτούργησε άψογα και ο Γκρέισον έβαλε το μεγάλο σουτ!». Ο εκτελεστής παραδέχτηκε με τη σειρά του πως τα δεδομένα στο παιχνίδι χωρίς τον Αντετοκούνμπο είναι «πολύ πιο δύσκολα. Είναι η κεφαλή της ομάδας μας». Παρόλα αυτά «ήμασταν στο παρκέ και οι πέντε έτοιμοι να πάρουμε τη νίκη».

Μια νίκη που βελτίωσε το ρεκόρ του Μιλγουόκι σε 15-5 και μόνο οι Μπόστον Σέλτικς (18-4) έχουν καλύτερο σε ολόκληρη τη λίγκα.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-22, 45-47, 71-74, 103-109
ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Τομ Τίμποντο): Μπάρετ 26, Ραντλ 18 (1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 15 (7/9 δίποντα, 20 ριμπάουντ), Μπράνσον 17 (8/22 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκράιμς 7, Ρόουζ 4, Κουίκλι 4 (6 ριμπάουντ), Χάρτενσταϊν 2, Ρέντις 3, Τόπιν 7.
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 37 (11/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 μπλοκ), Μπρουκ Λόπεζ 9 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάρτερ 3, Χόλιντεϊ 22 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Πόρτις 10 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνατον 10, Χιλ 5, Μάθιους 2, Γκριν