Πήρε προβάδισμα... τίτλου η αγριεμένη Μονακό μέσα στο Παρίσι

Χρήστος Τσάλτας 21:18 - 09.06.2024 / Ανανεώθηκε: 21:22 - 09.06.2024

Η Μονακό έκανε μεγάλη εμφάνιση στην Adidas Arena, έφτασε εμφατικά στη νίκη (88-59) και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ποιος είδε τη Μονακό και δεν την φοβήθηκε στο Παρίσι; Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση από το πρώτο λεπτό, δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα τον έλεγχο και χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε στη νίκη. Κάτι που οδήγησε τους Μονεγάσκους στο 2-1, ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας μετά το break της Παρί στο Game 2.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα ηνία, δεν άφησε τους παίκτες του Τουόμας Ίσαλο να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και με πλουραλισμό στην επίθεση και πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας (20 ασίστ), έφτασαν στη νίκη και απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στην LNB.

Με τη νίκη αυτή η Μονακό έκανε το 2-1 στη σειρά και απέχει μία επιτυχία από την back to back κατάκτηση του τίτλου, κάτι που αποτελούσε εκ των βασικών στόχων της από το ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Ελί Οκόμπο με 20 πόντους και 8/15 σουτ, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν το πρώτο βιολί για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, έχοντας βοήθειες από τον Μάικ Τζέιμς (14π, 3ρ, 3ασ), αλλά και τους Τζόρνταν Λόιντ και Άλφα Ντιαλό, που πρόσθεσαν από 12 πόντους ο καθένας.

Από πλευράς Παρί, ο Ναντίρ Χίφι μέτρησε 15 πόντους, έχοντας όμως 5/14 σουτ, την ώρα που ο Τι Τζέι Σορτς δεν βρήκε πεδίο να δράσει, έχοντας μόλις 9 πόντους με 2/10 σουτ σε 22 λεπτά στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 35-46, 45-64, 59-88.