Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε η Παρτιζάν στον πρώτο τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα

Κέβιν Πάντερ

Sportal / Alexandar Dimitrijevic

Νίκος Καλαμπάκας 23:03 - 13.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:36 - 14.08.2024

Η Παρτίζαν ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν... ρελάνς στο β' μέρος και έβαλαν δύσκολα στους νικητές, που έφτασαν στο 1-0 στους τελικούς της ABA Liga, επικρατώντας με 88-80.

Με τον Ζακ Λεντέι να σημειώνει 24 πόντους και να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του πρώτου τελικού της ABA Liga, η Παρτίζαν επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα στη Stark Arena με 88-80, παίρνοντας προβάδισμα για τον τίτλο.

Ο Αμερικάνος πάουερ φόργουορντ ήταν καταλυτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι της ομάδας του Ομπράντοβιτς, που έφτασε στη νίκη χάρη στο κυριαρχικό της πρώτο ημίχρονο, που είχε πάρει διαφορά 20 πόντων.

Από κοντά σε απόδοση για τους νικητές ήταν και ο Κέβιν Πάντερ, που έβαλε 19 πόντους και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε οι Παρτιζάνοι να πάρουν το παιχνίδι.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Καμπάτσο και Ντόμπριτς με 15 και 17 πόντους αντίστοιχα. Η Παρτίζαν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, όταν και κυριάρχησε πλήρως του Ερυθρού Αστέρα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς στο ημίχρονο είχε διαφορά 20 πόντων (56-36) και έδειχνε να φτάνει εύκολα στο 1-0.

Όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν δυναμικά και διεκδίκησαν τελικά τη νίκη, η οποία ωστόσο κατέληξε στους γηπεδούχους, που διατήρησαν το πλεονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας διεξήχθη στην κατάμεστη για μια ακόμα φορά, Stark Arena. Το επόμενο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, την Παρασκευή 16/4,

Δεκάλεπτα: 29-21, 56-36, 73-61, 88-80