Στους τελικούς του πρωταθλήματος Σερβίας η Παρτίζαν

Νίκος Καλαμπάκας 21:58 - 30.05.2024 / Ανανεώθηκε: 21:58 - 30.05.2024

Η Παρτίζαν νίκησε με 96-68 τη Μέγκα, έκανε το 2-1 στη σειρά τους και πήρε το εισιτήριο γα τους τελικούς της Σερβίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα!

Στους τελικούς του πρωταθλήματος Σερβίας προκρίθηκε η Παρτίζαν, αφού επικράτησε της Μέγκα Μπάσκετ με 96-68 και έκανε το 2-1 στη σειρά τους.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν ηττηθεί στο προηγούμενο ματς και έψαχναν αντίδραση, την οποία τελικά βρήκαν μέσω του ομαδικού τους πνεύματος.

Η ομάδα του Βελιγραδίου είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού 17 σημείωσε ο Λεντέι, ενώ από 16 πρόσθεσαν οι Άντζουτσιτς και Καμπόκλο και ο Πάντερ ακόμα 10, αν και στο 2ο δεκάλεπτο εγκατέλειψε αφού είχε τραυματιστεί στο γόνατο.

Η Παρτίζαν πήρε νωρίς προβάδισμα και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε στη συνέχεια, αφού ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με διαφορά 30 πόντων (39-9).

Η Μέγκα ανέβασε την απόδοσή της στο 2ο δεκάλεπτο, όταν και ανάγκασε τους γηπεδούχους να σημειώσουν 8 πόντους και το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς στο +16 (47-31).

Το νερό είχε κυλήσει στο αυλάκι και η Παρτιζάν είχε το πάνω χέρι για τα καλά, οπότε το μόνο που είχε να κάνει είναι να συντηρήσει το προβάδισμά της, όπως και έγινε, αφού στο 30' το σκορ ήταν 70-47.

Το τελικό 96-68 αποτυπώνει τη διαφορά των δύο ομάδων αφού αν και η Μέγκα είχε κάνει την έκπληξη στο πρηγούμενο ματς, δεν είναι σε καμία περίπτωση στο επίπεδο των ασπρόμαυρων!

Τα δεκάλεπτα: 39-9, 47-31, 70-47, 96-68