Η Παρτίζαν έκανε το πρώτο βήμα για να συναντήσει στον τελικό της ABA Liga τον Ερυθρό Αστέρα

Κέβιν Πάντερ

ABA Liga

Νίκος Καλαμπάκας 23:11 - 28.05.2023 / Ανανεώθηκε: 15:58 - 14.08.2024

Η Παρτίζαν νίκησε την Τσεντεβίτα με 75-60 στον πρώτο αγώνα της σειράς τους και θέλει μια ακόμα νίκη ώστε να βρεθεί στον τελικό, εκεί όπου ήδη έχει προκριθεί ο Ερυθρός Αστέρας.

Το πρώτο βήμα από τα δύο που απαιτούνται ώστε να βρεθεί στους τελικούς της ABA Liga έκανε η Παρτίζαν, που επικράτησε της Τσεντεβίτα με 85-70 στη Stark Arena του Βελιγραδίου.

Μπαρτζώκας: «Ο αθλητισμός είναι βιβλίο, όσο δεν γυρίζεις σελίδα, τόσο δεν προχωράς» (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

21:02 - 28.05.2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ και «σκούπισε» την ομάδα της Θεσσαλονίκης, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό των playoffs της Basket League και ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στο πόσο τα παιχνίδια με τους Θεσσαλονικείς βοηθούν τον Ολυμπιακό να αφήσει πίσω του το Final 4 του Κάουνας.

Με κορυφαίο της παίκτη τον Νάναλι που σημείωσε 18 πόντους, η ομάδα του Βελιγραδίου πήρε τη νίκη επί της Μπούντουντσνοστ και εφόσον τις διπλασιάσει, θα βρει στον τελικό της διοργάνωσης τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο σουτέρ της Παρτίζαν σημείωσε 18 πόντους και είχε βοήθεια στο σκοράρισμα από τους Εξούμ και Τριφούνοβιτς (11 και 10 π.).

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Φέρελ και Μάτκοβιτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Οι Σέρβοι πήραν διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και η ομάδα της Λιουμπλιάνα δεν μπόρεσε να επανακάμψει ποτέ. Το 18-8 της πρώτης περιόδου δεν ήταν σκορ που δεν ανατρεπόταν, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν το απαιτούμενο σθένος για να βάλουν δύσκολα στους παίκτες του Ομπράντοβιτς.

Το ημίχρονο βρήκε την Παρτίζαν μπροστά με 42-26 και το παιχνίδι φαινόταν ότι έχει πάρει τον δρόμο του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι Σέρβοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων και έτσι στο 30' το ταμπλό έγραφε 60-42.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να συντηρήσουν τη διαφορά τους, επικρατώντας τελικάς με 75-90.

Δεκάλεπτα: 18-8, 42-26, 60-42, 75-60