Η Παρτιζάν... ξέσπασε κατατροπώνοντας με κατοστάρα την Τσιμπόνα

Φωτ. IMAGO

Απόστολος Μαυράκης 21:26 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:43 - 06.10.2024

Ερχόμενη από την ήττα της στην πρεμιέρα της Euroleague από την Μπασκόνια (88-82), η Παρτιζάν φαίνεται να άφησε πίσω το αποτέλεσμα αυτό και πλήγωσε... δίχως οίκτο την Τσιμπόνα με το τελικό 113-78, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Αδριατικής Λίγκας.

Η Παρτιζάν πήρε μια νίκη-ανάσα που ομολογουμένως την χρειαζόταν, μετά και την ήττα της στην πρεμιέρα της Euroleague από την Μπασκόνια με 88-82. Στο τρίτο της ματς στην Αδριατική Λίγκα, οι Σέρβοι επικράτησαν της κροατικής Τσιμπόνα με το επιβλητικό 113-78.

Το παιχνίδι βρήκε από νωρίς την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε θέση οδηγού και μάλιστα με διψήφα διαφορά. Οι Μπράουν και Μπόνγκα έκαναν την διαφορά για την Παρτιζάν στο πρώτο δεκάλεπτο και με την λήξη του η ίδια βρισκόταν μπροστά με 34-20.

Στην δεύτερη περίοδο η Τσιμπόνα είχε περισσότερες απαντήσεις για την Παρτιζάν, ωστόσο το 29-27 επιμέρους σκορ υπέρ των Σέρβων δεν καλυτέρεψε τα πράγματα για τους Κροάτες. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Παρτιζάν μπροστά με το 63-47, έχοντας ένα «μαξιλαράκι» των 16 πόντων.

Το ίδιο σκηνικό πάνω-κάτω συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Ποκουσέφσκι και Λούντμπεργκ να «πιάνουν» δουλειά και να αυξάνουν εκ νέου την διαφορά της ομάδας τους από την Τσιμπόνα. Το επιμέρους 28-19 συνέβαλε στο συνολικό 91-66, με την Παρτιζάν να έχει στήσει ήδη ένα... επιθετικό «πάρτι».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν και κάπως έτσι η Παρτιζάν πήρε την άνετη νίκη με την διαφορά των 35 πόντων (113-78). Κορυφαίος για τους Σέρβους ήταν ο Μάριο Νάκιτς των 18 πόντων, των 5 ριμπάουντ και των 4 ασίστ, ενώ άλλοι 6 συμπαίκτες του ήταν «διψήφιοι» (Ποκουσέφσκι, Κάρλικ και Ταϊρίκ Τζόουνς, Μπράουν, Λούντμπεργκ και Κοπρίβιτσα).

Νωρίτερα στην Αδριατική Λίγκα η αντίπαλος του Περιστερίου στο BCL, FMP Ζελέζνικ, είχε επικρατήσει της Μπόρατς με 74-67, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας γνώρισε ήττα-σοκ από την Σπλιτ με 85-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-20, 63-47, 91-66, 113-78.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Λούντμπεργκ 12 (2), Τζόουνς 10 (2), Νιλικίνα 3 (1), Κοπρίβιτσα 10, Νάκιτς 18 (4), Μαρίνκοβιτς 9 (3), Ποκουσέβσκι 15 (3), Μπράουν 12 (3), Μπόνγκα 5 (1), Λάκιτς 5 , Τζόουνς 14.

ΤΣΙΜΠΟΝΑ: Μπάρμπερ 20 (4), Τζοκ 13 (3), Περάσοβιτς, 10, Μάιτσουνιτς 8 (2), Βούκοβιτς 6 (1), Ρότσακ 6, Κατάνοβιτς 5, Σκόριτς 5 (1), Μπαρτ 5 (1), Πάβκοβιτς, Ράντοβτσιτς.