Η Παρτίζαν με εκπληκτικούς Ντόζιερ-ΛεΝτέι υπέταξε τη Ζάλγκιρις (vid)

Πι Τζέι Ντόζιερ

© Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:42 - 26.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:20 - 14.08.2024

Η Παρτίζαν επικράτησε (81-72) της Ζάλγκιρις για την 23η αγωνιστική της Euroleague με τους Πι Τζέι Ντόζιερ και Ζακ ΛεΝτέι να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές

Με τον Πι Τζέι Ντόζιερ και τον Ζακ ΛεΝτέι να κυριαρχούν στο παρκέ η Παρτίζαν επικράτησε (81-72) της Ζάλγκιρις για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Οι δυο παίκτες της σερβικής ομάδας είχαν περισσότερους από τους μισούς πόντους (23 πέτυχε ο Ντόζιερ και 21 ο ΛεΝτέι) που σημείωσε συνολικά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η Παρτίζαν πλέον έχει ρεκόρ 12-11 στη διοργάνωση, ενώ οι Λιθουανοί μετρούν 8 νίκες και 15 ήττες.

Η Ζάλγκιρις αιφνιδίασε την Παρτίζαν και με τον Κίναν Έβανς και τον Λαουρίνας Μπιρούτις πήρε μια διαφορά 10 πόντων από τα πρώτα λεπτά (3-13 στο 3’). Ο Πι Τζέι Ντόζιερ πήρε «φωτιά» σκοράρωντας από μέση και μακρινή απόσταση και μείωσε τη διαφορά (13-17 στο 6.20’’).

Οι Λιθουανοί ωστόσο είχαν τον τρόπο και με τους Λεκαβίτσιους και Σμιτς διατήρησαν μια απόσταση από τον αντίπαλο τους (13-22 στο 7.30’’) μέσα από την πολύ καλή άμυνα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με τον Ντόζιερ να είναι ασταμάτητος (είχε 15 πόντους στην πρώτη περίοδο!) έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με το σκορ να είναι 22-26 (στο 10’), με τον Αλέξα Αβράμοβιτς να έχει επιστρλέψει στο παρκέ μετά τον τραυματισμό του.

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Ζακ ΛεΝτέι να αποτελεί το στήριγμα επιθετικά δίπλα στον Ντόζιερ που έμεινε για αρκετά λεπτά στον πάγκο η Παρτίζαν σταδιακά «ροκάνισε» τη διαφορά (28-32 στο 14.40’’) και στη συνέχεια έφερε τον αγώνα στα ίσια (34-34 στο 16.30’’ και 39-39 στο 18.20’’).

Με δυο ελεύθερες βολές του ΛεΝτέι πέρασε και μπροστά η Παρτίζαν (43-41 στο 19’), ενώ πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το ισχνό προβάδισμα (45-43 στο 20’).

Η εντυπωσιακή ευστοχία στα δίποντα (15/19, 78.9%) και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα αποτέλεσαν το βασικό συστατικό πάνω στο οποίο επένδυσε η σερβική ομάδα για να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Η Ζάλγκιρις από την μεριά της είχε τους Κίναν Έβανς και Λαουρίνας Μπιρούτις σε πρώτο πλάνο, αλλά παρότι σούταρε καλά (12/19 δίποντα, 63.2% και 4/11 τρίποντα, 36.4%) δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά που πήρε από τα πρώτα λεπτά, καθώς δεν είχε άλλες επιθετικές επιλογές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτίζαν μπήκε με... φόρα και με τους ΛεΝτέι-Πάντερ απομακρύνθηκε από το... οπτικό πεδίο των Λιθουανών (55-47 στο 26’).

Ο Αντρέα Τρινκιέρι (αποθεώθηκε από τους φίλους των γηπεδούχων που αναγνώρισαν την προσφορά του στην ομάδα) μετά το τάιμ άουτ ζήτησε από τους παίκτες του μεγαλύτερη πίεση στην περιφέρεια και με τον Κίναν Έβανς να σκοράρει αντέδρασε και πλησίασε (57-56 στο 28’), ενώ ισοφάρισε κιόλας (59-59 στο 29’) με τρίποντο του Ντοβίντας Γκιεντράιτις. Το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Κέβιν Πάντερ (61-59 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Φρανκ Καμίνσκι ήταν εκείνος που με 8 πόντους έδωσε «αέρα» +10 (71-61 στο 34.40’’) βάζοντας το θεμέλιο λίθο στη νίκη της Παρτίζαν. Η Ζάλγκιρις προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις πέραν του Κίναν Έβανς για να επιστρέψει η διαφορά έφτασε και στο +12 (73-61 στο 35.20’’) και έκτοτε οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν αισθάνθηκαν κάποια απειλή φτάνοντας στη νίκη.

Δείτε το Play by Play ΕΔΩ

MVP: Ο Ζακ ΛεΝτέι

Μετά το πρώτο 10λεπτο που είχε μόλις 4 πόντους ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ/σέντερ ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση. Τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 28.47 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η εκρηκτική εμφάνιση του αθόρυβου σε όλο το παιχνίδι Φρανκ Καμίνσκι, ο οποίος ήταν και ο βασικός λόγος που μετατράπηκε το εύθραυστο 61-59 (στο 30’) σε 71-61 (στο 34.40’’). Ο σέντερ της Παρτίζαν σ’ αυτό το σημείο πέτυχε 8 πόντους βάζοντας σε θέση... οδηγού την ομάδα του η οποία στη συνέχεια δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλο της.

Στα συν της επικράτησης της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το εντυπωσιακό ποσοστό 75.8% στα σουτ δυο πόντων (25/33), ενώ οι Λιθουανοί είχαν 18/33 δίποντα (54.5%).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Χόρντοβ, Πιτσίλκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 45-43, 61-59, 81-72.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 21 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα), Αβράμοβιτς 7, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 8 (5 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς, Γιάραμαζ, Νάναλι 7 (3 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς 2, Ντόζιερ 23 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Πονίτκα, Καμίνσκι 12 (5/5 δίποντα), Καμπόκλο 1.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 25 (4/9 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6, Γκιεντράιτις 7, Σμιτς 9, Μπιρούτις 11 (5 ριμπάουντ), Σάμνερ, Ντίμσα, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ 3, Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλάνοβας

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 24η αγωνιστική της Euroleague η Παρτίζαν αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μονακό (31/1, 20:00), ενώ η Ζάλγκιρις φιλοξενεί την Αναντολού Εφές (31/1, 20:00).