Στους ομίλους του Europe Cup με νέο... περίπατο και κατοστάρα το Μαρούσι!

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:24 - 26.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:48 - 26.09.2024

Πανηγυρική πρόκριση για τους ομίλους του Europe Cup πήρε το Μαρούσι, το οποίο έκανε δεύτερο... περίπατο κόντρα στην Πέγια, αφού επικράτησε με σκορ 106-81 ως φιλοξενούμενο στον Άγιο Θωμά.

Στους ομίλους του φετινού Europe Cup θα βρεθεί το Μαρούσι, αφού είχε κάνει το πρώτο βήμα την Τρίτη 24/9, ενώ την Πέμπτη 26/9 επικράτησε ξανά της Πέγια (81-106) στο Κλειστό Αγίου Θωμά, αυτή τη φορά ως φιλοξενούμενο.

Η ελληνική ομάδα μπήκε κάπως «μουδιασμένη» στον αγώνα, είδε τους αντιπάλους της να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, όμως όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες των «κίτρινων» ανέβαζαν την απόδοσή τους, καταφέρνοντας να ροκανίζουν το σκορ και να μην απειλείται η πρόκριση.

Στην 1η περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι επικράτησαν με 28-22, όμως η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της κατακόρυφα και μπόρεσε να αντιδράσει.

Το 53-50 του ημιχρόνου έδινε ούτως ή άλλως την πρόκριση, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν επαναπαύτηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας βρέθηκαν στο ημίχρονο στο -3 (53-50).

Οι παίκτες του Βετούλα ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακοί στη συνέχεια και με κορυφαίους τους Χάρη Γιαννόπουλο και Έλβαρ Φρίντρικσον, έφτασαν σε δεύτερη νίκη επί της Πέγια. Ο Έλληνας παίκτης ήταν αυτός που με τα τρίποντά του σήμανε την αντεπίθεση της ομάδας του, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, ενώ ο Φρίντρικσον πρόσθεσε 22.

Κάπως έτσι, έπειτα από 14 χρόνια η ομάδα των βορείων προαστείων θα βρεθεί και πάλι σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τις Φρίμπουργκ, Νόρκεπινγκ, Σαμπάχ.

Δεκάλεπτα: 28-22, 53-50, 66-82, 81-106