Το Περιστέρι bwin ισοφάρισε την καλύτερη αμυντική επίδοση στην ιστορία του Επαγγελματικού Μπάσκετ!

©InTime

Sportal newsroom 20:12 - 13.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:38 - 14.08.2024

Το Περιστέρι bwin με το 71-35 επί του ΠΑΟΚ ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση στην άμυνα που είχε ο Παναθηναϊκός AKTOR τη σεζόν 2013-2014 με το 74-35 επί του Πανελευσινιακού

Το Περιστέρι bwin ήταν καταιγιστικό απέναντι στον ΠΑΟΚ και κυριάρχησε με το εντυπωσιακό 71-35, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με την απίστευτη αμυντική τους επίδοση ισοφάρισαν το καλύτερο ρεκόρ που υπάρχει στην ιστορία του Επαγγελματικού μπάσκετ από τη σεζόν 1992-93.

Οι 35 πόντοι που δέχθηκε το Περιστέρι bwin αποτελούν ισοφάριση του ρεκόρ που υπήρξε την αγωνιστική περίοδο 2013-2014 στην αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Πανελευσιακός (74-35) στο ΟΑΚΑ.

Μάλιστα, στο συγκεκριμένο παιχνίδι είχε πραγματοποιηθεί το ντεμπούτο του Κινέζου Πινγκ Σανκ στην Basket League.

Αναμφίβολα, οι «κυανοκίτρινοι» ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και αυτό αποτυπώνεται και σε αριθμούς καθώς δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να σκοράρει από τα 6.75 (είχε 0/17 τρίποντα) και τον κράτησαν μόλις στις 3 ασίστ και τον υποχρέωσαν σε 17 λάθη!

Και μέσα σ’ όλα αυτά στο τρίτο 10λεπτο ο ΠΑΟΚ σκόραρε 4 πόντους με ένα καλάθι του Τσιακμά και δυο ελεύθερες βολές του Σχίζα.