Άστοχο από την περιφέρεια το Περιστέρι Domino's που «πληγώθηκε» στην πρεμιέρα του BCL από την FMP

© Fiba

Ευτυχία Οικονομίδου 22:47 - 02.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:56 - 02.10.2024

Το Περιστέρι Domino's ξεκίνησε με το... αριστερό τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League, καθώς ηττήθηκε από την FMP Βελιγραδίου εκτός έδρας με 70-58.

Η FMP φιλοξένησε το Περιστέρι Domino's στο Βελιγράδι για τις ανάγκες της πρώτης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Εκεί η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στη Σερβία με 70-58.

Μεγάλη αστοχία αντιμετώπισαν οι φιλοξενούμενοι από την περιφέρεια ευστοχώντας σε μόλις 3/25 τρίποντα με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ελεγχόταν από κάποια από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημά του με τους Σέρβους και τους Έλληνες να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκοράρισμα (8-8) στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο η FMP προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ χτίζοντας σιγά σιγά το προβάδισμά της με τη βοήθεια του Τάσιτς για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 18-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν το ίδιο ανταγωνιστικό από την πλευρά της ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη. Με ένα 5-0 σερί οι Σέρβοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας (23-13). Ο Τόμπιν Κάρμπερι ήταν αυτός που ήθελε να... ροκανίσει τη διαφορά για το Περιστέρι μειώνοντας με τρίποντο στο 27-22 με τρία λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Η FMP όμως δε «μάσησε» και μ' ένα 5-0 σερί δια χειρός του Στογιάνοβιτς έκλεισε το πρώτο μέρος στο +10 (32-22).

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες δε μπορούσαν να βρουν σκορ για τουλάχιστον δύο λεπτά με τον Στογιάνοβιτς να σπάει και πάλι το... ρόδι με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια (35-22). Όλο και δυσκόλευαν τα πράγματα για το Περιστέρι που βρισκόταν πίσω στο σκορ σταθερά για 15 πόντους (39-24) με τη διαφορά όλο και να αμβλύνεται. Ο Χάρις προσπάθησε να μειώσει για τους φιλοξενούμενους που έτρεχαν ένα μικρό σερί 0-6 για να βρεθούν στο -11 (43-32).

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το Περιστέρι φυσικά να κάνει αξιότιμη προσπάθεια να μειώσει, αλλά να μην καταφέρει να βρει νίκη στην πρεμιέρα του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58

FMP: Ρέμπετς 13, Σαράνοβιτς 2, Σίμοβιτς, Τάσιτς 10, Τομάσεβιτς, Γκάσιτς, Στογιάνοβιτς 18 (4), Νόβακ 12 (3), Κούζμιτς 4, Λαζάρεβιτς 11, Μπάρνα

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κόφεϊ 4, Ξανθόπουλος, Πάπας 4, Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 2, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 21 (2), Πάτον 4, Κάρμπερι 13 (1), Έντι 3, Ζούγρης 2