Κυρίαρχο το Περιστέρι, υπέταξε εύκολα τον Κολοσσό!

Νίκος Καλαμπάκας 22:10 - 15.05.2024 / Ανανεώθηκε: 10:13 - 29.05.2024

Το Περιστέρι επιβλήθηκε με 79-63 του Κολοσσού εντός έδρας και έκανε το 1-0 στη σειρά τους για τα playoffs της Basket league.

Προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs της Basket League πήρε το Περιστέρι, αφού υπέταξε τον Κολοσσό εντός έδρας με 79-63, κάνοντας το 1-0 στη σειρά τους.

Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στον επιθετικό τους πλουραλισμό, αφού πέντε παίκτες της ομάδας ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μήτρου Λονγκ με 12 πόντους, ενώ από 10 σημείωσαν οι Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς, Λοβ και Ρένφρο.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο να μην μπλέξει σε... περιπέτειες και από το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου πήρε το ρόλο του οδηγού στον αγώνα. Ουίλιαμς, Ράγκλαντ, Τόμπσον και Λοβ ανέλαβαν... δράση στο σκοράρισμα και έτσι στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 22-15.

Ο Κολοσσός όμως δεν πήγε στην Αθήνα για να ηττηθεί έτσι εύκολα. Οι παίκτες του Σεγκούρα ανέβασαν την απόδοσή τους με την έναρξη του β' δεκαλέπτου και 16' κατάφεραν να προηγηθούν (24-25). Το Περιστέρι ωστόσο ανέβασε στροφές, πήρε ξανά τα ηνία και στο ημίχρονο είχε αυξήσει τη διαφορά στους 14 πόντους.

Ίδιο ήταν το μοτίβο και στην 3η περίοδο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τη διαφορά που ήθελαν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, συντηρώντας τη σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Οι Ροδίτες έβγαζαν ενέργεια, προσπαθούσαν να επιστρέψουν στον αγώνα, όμως το Περιστέρι έδειχνε τον χαρακτήρα του και τελικά στο 30' οι παίκτες του Σπανούλη προηγούνταν με 16 πόντους (66-50).

Ο Κολοσσός προσπαθούσε, το Περιστέρι όμως δεν φαινόταν έτοιμο να αφήσει τη νίκη αυτή να χαθεί. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κυριάρχησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν έχασε ποτέ τη διαφορά που κατείχε και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 79-63 που δίνει στην ομάδα της δυτικής Αττικής το προβάδισμα στη σειρά...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63