Προμηθέας από ατσάλι «λύγισε» το Περιστέρι στην παράταση

Νίκος Καλαμπάκας 22:32 - 12.05.2024 / Ανανεώθηκε: 06:14 - 16.05.2024

Ένα γερό θρίλερ με νικητή τον Προμηθέα παρακολούθησαν οι φίλοι της Basket League στο Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 94-92 στην παράταση (82-82 η κανονική διάρκεια) και ολοκλήρωσαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο top-6.

Τρομερό ματς έγινε στο Περιστέρι για την τελευταία αγωνιστική του top - 6 της Basket League ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Προμηθέα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στην παράταση (82-82 ο κανονικός αγώνας) με σκορ 94-92 και ολοκλήρωσαν το top6 με νίκη.

Με τους Κάουαν, Χέιλ και Χάμιλτον να βρίσκονται σε τρελά... κέφια στην πρώτη περίοδο, ο Προμηθέας αιφνιδίασε την ομάδα του Σπανούλη κι έκανε ότι ήθελε στην 1η περίοδο. Οι παίκτες των Πατρινών ήταν εκπληκτικοί σε αυτό το διάστημα και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15 πόντους (20-35).

To Περιστέρι αντέδρασε άμεσα όμως. Οι παίκτες του Σπανούλη έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, περιόρισαν τους παίκτες του Προμηθέα και βρίσκοντας επιθετικό ρυθμό, κατέβασαν στο ημίχρονο τη διαφορά στους 8 πόντους (43-51).

Σκληρή μάχη έγινε στην 3η περίοδο. Ο Προμηθέας βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση και προσπάθησε να διαφυλάξει τη διαφορά που κατείχε και όχι μόνο το κατάφερε, αλλά την ανέβασε στους 11, αφού στο 30' προηγούταν με 57-68.

Το Περιστέρι ωστόσο δεν παραδόθηκε. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε αντεπίθεση στην 4η περίοδο και 4 λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να προηγηθεί με 73-72. Ο Κάουαν με τρίποντο έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, όμως ο Μήτρου Λονγκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 76-75. Ο Προμηθέας μπήκε ξανά μπροστά με τρίποντο του Χάμιλτον, ο Ράγκλαντ ισοφάρισε και έπειτα ο Χέιλ με 2/2 βολές έβαλε τους φιλοξενούμενους ξανά μπροστά στο σκορ (78-80), 24.3'' πριν τη λήξη.

Το Περιστέρι είχε την τελευταία επίθεση και ο Βασίλης Σπανούλης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ράγκλαντ με τρίποντο έκανε το 81-80 δίνοντας όμως χρόνο στους Πατρινούς που πλέον είχαν 20'' για τη νίκη!

Ο Χέιλ έχασε την επίθεση, ο Ρένφρο πήρε το ριμπάουντ και του έγινε φάουλ, όμως αστόχησε και στη συνέχεια οι παίκτες του Σπανούλη πήραν το ριμπάουντ. Ήταν η σειρά του Ουίλιαμς να αστοχήσει στη μια βολή και να κάνει το 82-80. Ο Ετσενίγκε όμως με σουτ σε νεκρό χρόνο έκανε το 82-82 και έστειλε τον αγώνα σε παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έδειξαν το μέταλλό τους και τελικά επικράτησαν με σκορ 92-94, έπειτα από δραματικό φινάλε που θα μπορούσε να έχει δώσει τη νίκη και στους γηπεδούχους, όμως ο Κασελάκης αστόχησε σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-35, 43-51, 57-68, 72-72 (κ.α.), 92-94