Έσπασε το... ρόδι το Περιστέρι στο BCL

Περιστέρι - Σομπατέλ 87-70

BCL

Νίκος Καλαμπάκας 21:25 - 24.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:30 - 14.08.2024

Το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας της Σομπατέλι με σκορ 87-70. Πρώτος σκόρερ ο Τζέιλν Χαντς για την ομάδα του Περιστερίου με 20 πόντους.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό BCL πήρε το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποδέχθηκε στο «Ανδρέας Παπανδρέου» τη Σομπατέλι από την Ουγγαρία και επιβλήθηκε με σκορ 87-70.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζέιλεν Χαντς που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ράγκλαντ.

Οι γηπεδούχοι την 1η αγωνιστική είχαν γνωρίσει βαριά ήττα από τη Λε Μαν και το βράδυ της τρίτης 24/10 ήθελαν τη νίκη για να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 1-1. Το ξεκίνημά τους ήταν νευρικό, γεγονός που έδωσε στους Ούγγρους την ευκαιρία να απειλήσουν. Όσο περνούσε η ώρα όμως η ομάδα του Σπανούλη πατούσε πιο σταθερά στο παρκέ με συνέπεια η 1η περίοδος να κλείσει στο 23-16 για την ελληνική ομάδα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι είχε την κυριαρχία όμως η Σαμποτέλ προσπαθούσε να μένει κοντά στο σκορ. Το 45-34 του ημιχρόνου ήταν ρευστή διαφορά, όμως οι παίκτες του Σπανούλη, καθοδηγούμενοι από τον Χαντς δεν απειλήθηκαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η κυριαρχία του παρέμεινε, οι Ούγγροι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση κι έτσι στο 30ο λεπτό ο πίνακας έδειχνε 62 - 49, σκορ ασφαλείας αφού η Σαμποτέλ δεν είναι ομάδα - φόβητρο. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν μεν τη διαφορά στους 8, δεν μπορούσαν δε να φανούν ακόμα πιο ανταγωνιστικοί. Το τελικό 87-70 δίνει στην ελληνική ομάδα την πρώτη της νίκη και σβήνει την κακή εμφάνιση της πρεμιέρας κόντρα στη Λε Μαν.

Δεκάλεπτα: 23-16, 45-34, 62-49, 87-70

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

• Τέλος της αναμέτρησης. Το Περιστέρι νίκησε με σκορ 87-70!
  • 76-66, 2 λεπτά ακόμα!
  • 74-64, σταθερά μπροστά το Περιστέρι. Απομένουν 3.53'' για τη λήξη
  • Το Περιστέρι φαίνεται να ξεμπερδεύει κόντρα στην αξιόμαχη Σομπατέλι, 71-59 το σκορ και ο χρόνος που απομένει είναι 5.31''72-59
  • Οι γηπεδούχοι φαίνεται να καθαρίζουν το παιχνίδι, 71-56 7.24΄΄ πριν το τέλος της αναμέτρησης!
  • 45-40 μειώνουν οι Ούγγροι
  • 45-37 το σκορ, πρώτο καλάθι για τους Ούγγρους στο 2ο ημίχρονο!
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος ημιχρόνου: Περιστέρι - Σαμποτέλι 45-34
  • Το Περιστέρι έχει κυριαρχήσει και δεν απειλείται. Το σκορ είναι στο 43-32 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου!
  • Χωρίς εναλλαγές το σκορ, το Περιστέρι προηγείται σταθερά με διαφορά από 8 έως 12 πόντους. Το σκορ είναι στο 36-28, 3.26'' πριν το ημίχρονο
  • 34-24 το σκορ, 4.35'' για τη λήξη του ημιχρόνου!
  • 6 λεπτά ακόμα για το ημίχρονο, Περιστέρι - Σομπατέλι 28-21
  • 28-21, μειώνουν κι άλλο οι φιλοξενούμενοι!
  • Κατεβάζουν στους 10 τη διαφορά οι Ούγγροι, 28-18
  • 28-16, ξεφεύγουν οι γηπεδούχοι στο σκορ
  • Τέλος 1ης περιόδου! Το Περιστέρι προηγείται με 23-16!
  • 20 -14 το σκορ, σταθερά μπροστά οι γηπεδούχοι!
  • 16-12, το Περιστέρι έχει την κυριαρχία με ενάμιση λεπτό να απομένει για την 1η περίοδο
  • Πέρασαν ξανά μπροστά οι Ούγγροι, 10-11 το σκορ
  • 11-8 μπροστά οι γηπεδούχοι
  • Άμεση απάντηση της Σομπατέλι, 9-8
  • Πήρε μπροστά το Περιστέρι, από το 0-5 στο 9-5!

Σε πέντε λεπτά το τζάμπολ της αναμέτρησης

Η 12άδα του Περιστερίου: Μήτρου Λονγκ, Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χαντς, Πουλιανίτης, Κασελάκης, Ρένφρο, Γουίλιαμς, Τόμπσον, Χουγκάζ, Ζούγρης

Ο αγώνας ξεκινάει στις 19.30 και το Περιστέρι φιλοδοξεί να πάρει την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη φέτος, αφού στην 1η αγωνιστική ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Λε Μαν

Καλησπέρα σας. Περιστέρι και Φάλκο Σομπατέλι «συγκρούονται» στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για τη 2η αγωνιστική του BCL.