Η Φενέρμπαχτσε με άνεση στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Γιάννης Πάλλας 22:16 - 14.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 14.08.2024

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εύκολα (81-68) της Πέτκιμσπορ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρκικού Κυπέλλου πήρε η Φενέρμπαχτσε κερδίζοντας (81-68) την Πέτκιμσπορ και πλέον θα αναμετρηθεί με την Μπεσίκτας για την παρουσία στον τελικό.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετά το πρώτο 10λεπτο (22-21) πήρε τον έλεγχο και «έχτισε» μια διαφορά 7 πόντων (32-39 στο 20’) δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο διεύρυνε την απόσταση από την Πέτκιμσπορ (51-62 στο 30’) και δεν συνάντησε καμία αντίδραση φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με 22 πόντους, ενώ ο Τζόναθλαν Μότλεϊ ακολούθησε με 14 πόντους και ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις είχε 12 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Εφιαναγί με 24 πόντους ενώ ο Μάρκελ Σταρκς είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 32-39, 51-62, 68-81.