Ο Χέιλ «σκότωσε» την ΑΕΚ και υπέγραψε τη ματσάρα της Πάτρας!

Χρήστος Τσάλτας 21:37 - 23.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:24 - 14.08.2024

Μεγάλο παιχνίδι στο «Δ.Τόφαλος» με την ΑΕΚ να βάζει δύσκολα στον Προμηθέα σε όλο το 40λεπτο, όμως ο Χάντερ Χέιλ με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο οδήγησε στη νίκη την ομάδα της Πάτρας (80-79) στην πρεμιέρα της φάσης των 16 του BCL.

Ντέρμπι ολκής στην Πάτρα με τον Προμηθέα να στέκεται όρθιος στο φινάλε και να ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη φάση των 16 του BCL. Η ΑΕΚ έδειξε βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, διεκδίκησε τη νίκη ως το φινάλε, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς δεν ήταν άλλος από τον Χάντερ Χέιλ, που μέτρησε 21 πόντους και 6 ασίστ, με 6/9 σουτ, οδηγώντας την ομάδα του εκ του ασφαλούς στην επίθεση. Άξιος συμπαραστάτης του ο Άντονι Κάουαν, που πρόσθεσε 20 πόντους και 9 ασίστ. Από πλευράς ΑΕΚ, ο Τζάστιν Τίλμαν μέτρησε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6/9 σουτ, με τον Μπράντον Νάιτ να προσθέτει 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ 11 πόντους και 4/6 σουτ είχε ο Τζόρνταν Μόργκαν, για την Ένωση που αγνοεί τη χαρά της νίκης μέσα στο 2024.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει τα ηνία με τον Χρυσικόπουλο (7-4, 3'). Η ΑΕΚ είχε ρυθμό στην επίθεση και δεν έχασε την επαφή της στο σκορ με τον Τίλμαν (12-9, 5'). Το τρίποντο του Ραντλ έφερε το παιχνίδι στην ισορροπία (12-12, 6'). Παρά τις προσπάθειες του Νάιτ ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα με τον Κάουαν (18-14, 8'). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-18, δια χειρός Κάουαν.

Ο Τζόρνταν Μόργκαν έγινε σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της ΑΕΚ, όμως ο Κάουαν παρέμενε ορεξάτος (24-22, 13'). Η Ένωση έμεινε στο πλάνο της και χάρη σε Νάτι και Μόργκαν πήρε τα ηνία (27-29, 15'). Χατζηδάκης και Τίλμαν ανέλαβαν δράση στην επίθεση, στην άμυνα η ΑΕΚ κατάφερε να μπλοκάρει τον Προμηθέα και η διαφορά ανέβηκε (27-36, 17'). Ο Τίλμαν παρέμενε συνδεδεμένος με το καλάθι (28-38, 18'). Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε από την περιφέρεια, χάρη σε Ρέινολντς και Χέιλ, με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 35-40.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και με τον ΜακΡέι να δίνει λύση από την περιφέρεια ανέβασε τη διαφορά (37-46, 22'). Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό με τον Κάουαν και ανέτρεψε το σκηνικό, έχοντας βοήθεια και από τον Ρέινολντς (55-53, 25'). Ο Χόλινς έβαλε μπροστά την ΑΕΚ ξανά, αλλά Χέιλ και Κάουαν δημιούργησαν διαφορά (60-56, 28'). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου κράτησαν τον έλεγχο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 για το 62-58.

Ο Χρυσικόπουλος έστειλε στο +7 τον Προμηθέα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ είχε υπομονή και έμεινε στο παιχνίδι, χάρη σε Ραντλ και Τίλμαν (68-68, 34'). Σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Χόλινς με τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (68-71, 36'). Ο Ρέινολντς φώναξε παρών και έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με τρίποντο (74-73), για να απαντήσει με βολές ο Νετζήπογλου (74-75, 38'). Ο Χέιλ μίλησε στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με μεγάλο τρίποντο έβαλε τον Προμηθέα μπροστά (78-75, 1'16'' για το τέλος). Ο Χέιλ ήταν το σημείο αναφοράς για την ομάδα του Παπαθεοδώρου στο φινάλε, με τον Προμηθέα να κρατάει τον έλεγχο και να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79.

Τέλος αγώνα. Προμηθέας - ΑΕΚ 80-79.

Το σουτ του Χάντερ Χέιλ είναι από αυτά που κρίνουν παιχνίδια. Πολύ μεγάλο καλάθι, αλλά αξίζουν credits και στον Κάουαν που είχε υπομονή και διάβασε τη φάση πολύ καλά.

• 78-75, 1'16'' για το τέλος. Μεγάλο σουτ του Χέιλ. Ίσως το πιο μεγάλο του αγώνα.
  • 75-75 στο 38ο λεπτό.
  • 71-73 στο 37ο λεπτό. Το κάρφωμα του Κόφι διαδέχτηκε ένα μεγάλο λέι απ του ΜακΡέι.

Ελληνικός εμφύλιος και με λιγότερα από 5 λεπτά για το ματς στο παρκέ είναι μόνο Αμερικανοί παίκτες. Κάουαν, Χέιλ, Κόφι, Ρέινολντς, Τζόουνς από τη μία, Χολ, Ραντλ, Μόργκαν, Χόλινς ΜακΡέι από την άλλη.

• 68-68 στο 35ο λεπτό με τον Τίλμαν να ισοφαρίζει με βολές.

Για ακόμα ένα παιχνίδι τα τρίποντα δεν είναι με το μέρος της ΑΕΚ (6/18) αλλά η πίεση στον αντίπαλο είναι που την κρατάει στο παιχνίδι.

• 65-63 στο 33ο λεπτό. Η ΑΕΚ βρήκε σκορ με Ραντλ και Τίλμαν και μπαίνει πάλι στο ματς.
  • 65-58 στο 31ο λεπτό με τρίποντο του Χρυσικόπουλου.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά ο Προμηθέας επέβαλε το παιχνίδι του. Έκανε πιο επιθετική την άμυνα στα γκαρντ της ΑΕΚ, δεν επέτρεψε να κυκλοφορήσουν την μπάλα με υπομονή και όπως ήθελαν και με τον Κάουαν σημείο αναφοράς το παιχνίδι γύρισε.

Τέλος τρίτης περιόδου. Προμηθέας - ΑΕΚ 62-58.

• 55-53 στο 27ο λεπτό. Ο Ρέινολντς έκανε αισθητή την εμφάνισή του και ο Προμηθέας πήρε ξανά το προβάδισμα.

Ενώ για 23 λεπτά και κάτι το τέμπο ήταν όπως το ήθελε η ΑΕΚ, από τη στιγμή που ο Προμηθέας ανέβασε την ένταση κατάφερε να βρει πιο εύκολα σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Κάουαν σε αυτό το στυλ παιχνιδιού είναι εξαιρετικός και έστειλε το ματς στον πόντο.

• 50-51 στο 25ο λεπτό. Ο Προμηθέας ανέβασε το τέμπο στο παιχνίδι και αυτό τον βόλεψε απόλυτα. Ο Κάουαν ανέλαβε δράση και το ματς στον πόντο.
  • 40-48 στο 23ο λεπτό. Ο Χέιλ προσπάθησε να μειώσει για τον Προμηθέα αλλά η ΑΕΚ είχε απάντηση με τον Μόργκαν.
  • 37-43 στο 21ο λεπτό. Ο Μόργκαν έδωσε σκορ στην ΑΕΚ από κοντά.

Η ΑΕΚ επέβαλε το παιχνίδι της στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό έγινε μέσα από την άμυνα, που έκανε τα πάντα δύσκολα στον Προμηθέα. Έκοψε την δημιουργία του, τον έβαλε να... σκεφτεί και η επίθεσή του ήταν στατική. Οι Πατρινοί όμως μετά το +10 της ΑΕΚ βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, χάρη σε Ρέινολντς και Χέιλ, μειώνοντας και δείχνοντας πως το δεύτερο ημίχρονο θα είναι ντέρμπι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Προμηθέας - ΑΕΚ. 35-40

• 32-38 στο 19ο λεπτό. Ο Προμηθέας βρίσκει λύση από τον Κάμερον Ρέινολντς και μειώνει. Η ΑΕΚ είχε καταφέρει να φτάσει ακόμα και στο +10 με τον Τίλμαν (28-38).
  • 27-35 στο 18ο λεπτό του αγώνα. Ο Χόλινς με τρίποντο από τη γωνία έστειλε την Ένωση στο +8 για πρώτη φορά. Εξαιρετική η εικόνα της ομάδας του Πλάθα ως τώρα.

Η άμυνα της ΑΕΚ στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα είναι εξαιρετική. Δεν αφήνει χιλιοστό σε Κάουαν και Χέιλ, τους οποίους έχει διαβάσει πολύ καλά, παίζοντας άμυνα πολύ πίσω από τη γραμμή του τρίποντου. Μετά από καιρό εμφανίζεται στο παρκέ τόσο πιεστική άμυνα από πλευράς ΑΕΚ.

• 27-29 στο 15ο λεπτό του αγώνα. Ο Νάιτ έδωσε λύση από την περιφέρεια με τρίποντο και ο Μόργκαν ακολούθησε.
  • 22-22 στο 13ο λεπτό του αγώνα με την ΑΕΚ να βρίσκει σκορ με τον Μόργκαν.

Ο Προμηθέας από το ξεκίνημα του αγώνα μπήκε σε θέση οδηγού. Ο Πλάθα με τις αλλαγές προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα για να βρει ρυθμό η ΑΕΚ στην επίθεση. Η Ένωση έχει διάθεση μεν, αλλά αυτό δεν αρκεί. με τον Προμηθέα να ελέγχει τα ριμπάουντ και να έχει αιχμή του δόρατος τον Τζόουνς με 6 πόντους.

Τέλος πρώτης περιόδου. Προμηθέας - ΑΕΚ 20-18.

• 18-16 στο 9ο λεπτό του αγώνα. Η ΑΕΚ μένει κοντά στο σκορ χτυπώντας κοντά στο καλάθι με τον Μόργκαν. Στο παρκέ έχει περάσει και ο Όστιν Χόλινς.
  • 15-12 η ΑΕΚ βρήκε λύση στην περιφέρεια με τον Ραντλ αλλά ο Τζόουνς απάντησε αμέσως με τρίποντο στο 7ο λεπτό του αγώνα.
  • 12-7 με Χέιλ και Κόφι να στέλνουν στο +5 τους Πατρινούς στα μισά του δεκαλέπτου.

Την ώρα που η ΑΕΚ δεν βρίσκει στόχο από την περιφέρεια (0/3 τρίποντα), ο Προμηθέας χτυπάει κοντά στο καλάθι με τον Χρυσικόπουλο. Η Ένωση για ακόμα ένα παιχνίδι δείχνει να μην έχει ρυθμό στην επίθεση.

• 7-4 στο 3ο λεπτό με τον Χρυσικόπουλο να δίνει λύσεις στον Προμηθέα.
  • 3-2 στο πρώτο λεπτό με καλάθια από Τζόουνς και Νετζήπογλου.

Αρχίζει ο αγώνας!

Πεντάδα Προμηθέα: Κόνιαρης, Χέιλ, Τζόουνς, Χρυσικόπουλος, Καραγιανίδης.

Πεντάδα ΑΕΚ: Χολ, ΜακΡέι, Νετζήπογλου, Αγραβάνης Τίλμαν

Στο «Δ.Τόφαλος» της Πάτρας βρίσκεται ο διοικητικός ηγέτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας βρίσκεται στην Πάτρα και προπονήθηκε ατομικά πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης.

Ντεμπούτο για τον Όστιν Χόλινς. Εκτός μάχης ο Δημήτρ

Η 12άδα της ΑΕΚ: Τίλμαν, Χολ, Ραντλ, Καράμπελας, Χόλινς, Νετζήπογλου, Αγραβάνης, Χατζηδάκης, Νάιτ, Κουζέλογλου, Μόργκαν, ΜακΡέι.

Χωρίς τον Χάιμε Ετσενίκε η ομάδα της Πάτρας. Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κολομβιανός σέντερ εκτός δράσης.

Η 12άδα του Προμηθέα: Ρέινολντς, Κάουαν, Τζόουνς, Πλώτας, Κόνιαρης, Μπαζίνας, Πάπας, Χρυσικόπουλος, Κόφεϊ, Στέφενς, Καραγιαννίδης, Χέιλ.

Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει την ΑΕΚ για την πρεμιέρα της φάσης των 16 του BCL. Τζάμπολ στις 19:30.