Έφυγε από το Μαρούσι με το διπλό σε ματς... ντέρμπι ο Προμηθέας με τρομερούς Ουόκερ και Ιβούντου

Προμηθέας

© InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 20:16 - 05.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:27 - 05.10.2024

Ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα του Αμαρουσίου με 84-80 για την 1η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Ξεκίνημα με νίκη για τον Προμηθέα στη Stoiximan GBL. Οι Πατρινοί φιλοξενήθηκαν από το Μαρούσι για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος και με μπροστάρηδες τους Ουόκερ και Ιβούντου σε ένα τρομερό παιχνίδι, έφτασαν στη νίκη με 84-80.

Ο Ουόκερ ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 21 πόντους, ενώ ο Ιβούντου έκανε τρομερή δουλειά για τον Προμηθέα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για το Μαρούσι ξεχώρισε ο Ρέινολντς, ο οποίος σκόραρε ασταμάτητα και τελείωσε με 28 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Τανούλης πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα με 2/2 δίποντα. Ο πρώτος πόντος του Προμηθέα ήταν με βολή του Ιβούντου. Στο 04:53 με τρίποντο του ίδιου παίκτη, οι Πατρινοί είχαν ισοφαρίσει σε 9-9.

Το Μαρούσι είχε φορτσάρει στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και με ένα σερί 8-0, είχε το προβάδισμα με 22-14, το οποίο είχε διαμορφωθεί με τρίποντο του Γιαννόπουλου.

Ο Ουόκερ με δίποντο στο 09:43 είχε πετύχει το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου, ενώ είχε ακολουθήσει δίποντο του Λούντζη. Το Μαρούσι να είχε απαντήσει με τον Λάνγκεβαϊν για το 24-18.

Στο 07:51 η διαφορά ήταν στους έξι (27-21) όμως ο Προμηθέας είχε πάρει... μπρος και στο 06:25 είχε πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς με 30-29, χάρις σε τρίποντο του Λούντζη.

Παρά το προβάδισμα, το Μαρούσι είχε ανεβάσει ρυθμούς και με σωστές άμυνες, αλλά και καλές επιθέσεις, είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-40.

Ο Προμηθέας είχε μπει ανανεωμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 09:12 μέχρι το 06:28, είχε ένα σερί 11-0 και είχε περάσει μπροστά στο σκορ με 51-46.

Οι Πατρινοί είχαν διαχειριστεί αυτή τη διαφορά τους και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν μπροστά στο σκορ με 63-59.

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε ένα... ντέρμπι. Ο Προμηθέας ναι μεν είχε το προβάδισμα, όμως το Μαρούσι πίεζε διαρκώς, ακόμη και τα τελευταία λεπτά για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 84-80 για την 1η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84