Υπερπροσπάθεια από τον Προμηθέα, «άγγιξε» την ανατροπή με Γαλατασαράι αλλά λύγισε στο φινάλε

Προμηθέας

InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 21:21 - 23.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:21 - 23.10.2024

Ο Προμηθέας φιλοξένησε τη Γαλατασαράι για την 3η αγωνιστική του BCL και γνώρισε την ήττα με 79-75.

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του στο BCL και γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φιλοξένησε τη Γαλατασαράι για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης και γνώρισε την ήττα με . Οι Πατρινοί έχουν πλέον 1-2 στο Basketball Champions League, καθώς είχαν χάσει στην πρεμιέρα στο «Δημήτρης Τόφαλος» από τη Νίμπουργκ.

Ο Προμηθέας έκανε μία τεράστια προσπάθεια και με εντυπωσιακή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, είχε ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, ωστόσο η Γαλατά ήταν αυτή που «χαμογέλασε» στο φινάλε. Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ο Γουόκερ με 25 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Κάμινγκς με 21.

Ο Μπλούμπεργκς με βολές στο 09:48 είχε πετύχει τους πρώτους πόντους του αγώνα, με τον Προμηθέα να απαντάει στο 08:50 με δίποντο του Χρυσικόπουλου. Ο ίδιος παίκτης είχε σκοράρει με τρίποντο στο 07:41 και είχε δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 06:07 ο Ντελγκάδο είχε δώσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Γαλατά (9-5), όμως με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και δίποντο του Ιβούντου, ο Προμηθέας είχε προηγηθεί 10-9.

Στο 03:56 μετά από τρίποντο του Γουόκερ, οι Πατρινοί είχαν για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων (16-13). Παρά το προβάδισμα αυτό, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η Γαλατασαράι ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα με 19-17, χάρις σε δίποντο του Κάμινγκς, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Ιζούντου με δίποντο, είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας με ένα σερί 5-0 από το 09:03 μέχρι το 07:49, είχε πάρει το προβάδισμα με 22-21. Τα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν... σβήσει και με ένα επιμέρους σκορ 12-3, η τουρκική ομάδα στο 04:19, είχε το προβάδισμα με 33-25, ενώ στο 03:10, η διαφορά ήταν διψήφια (37-27).

Ο Προμηθέας τα τελευταία τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, είχε ανεβάσει την απόδοσή του και στο 01:04 μετά από τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη (είχαν προηγηθεί δύο δίποντα του Ιβούντου), οι Πατρινοί είχαν μειώσει στον πόντο (38-39). Με μία βολή του Κάμινγκς, η Γαλατασαράι είχε πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-38.

Με δίποντο του Ερνάντεζ και του Ιβούντου, ο Προμηθέας είχε περάσει μπροστά στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (42-40). Η Γαλατασαράι πήρε... μπρος μετά από αυτό το 4-0 και με ένα επιμέρους σκορ 19-4, είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα με 59-46, 01:21 πριν τη λήξη της περιόδου. Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 61-48 (+13), εκμεταλλευόμενοι τα πολύ περισσότερα ριμπάουντ που είχαν μαζέψει.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας είχε μειώσει με βολές του Ιβούντου και δίποντο του Ερνάντεζ, ενώ η Γαλατά είχε απαντήσει με δίποντο του Κάμινγκς. Στο 07;44, μετά από βολές του Ιβούντου, οι Πατρινοί είχαν πάει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (54-63). Η Γαλατασαράι είχε ένα σερί 6-0, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσει με ένα εντυπωσιακό και τρομερό 16-0 από το 05:04 μέχρι το 02:39 για το 70-69.

Στο 01:26 η ομάδα του coach Παπαθεοδώρου ήταν μπροστά στο σκορ με 75-73, ωστόσο η Γαλατασαράι με ένα σερί 6-0, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-40, 48-61,