Σούπερ Μάριο Γκριγκόνις κόντρα στο Μεξικό, η Ιταλία διέσυρε το Μπαχρέιν (vids)

Νίκος Καλαμπάκας 10:11 - 03.07.2024 / Ανανεώθηκε: 10:11 - 03.07.2024

Ο Μάριο Γκριγκόνις οδήγησε τη Λιθουανία σε νίκη επί του Μεξικού. Η Ιταλία συνέτριψε το Μπαχρέιν κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Μεξικό και Λιθουανία κοντραρίστηκαν στο Προολυμπιακό τουρνουά του Σαν Χουάν, με την ομάδα της Βαλτικής να φεύγει νικήτρια με σκορ 84-96.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο παίκτης του Παναθηναϊκού, Μάριο Γκριγκόνις o οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21πόντους και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να φύγει νικήτρια στην πρεμιέρα της το τουρνουά.

Οι Λιθουανοί πάντως είχαν διαφορά 22 πόντων πριν ξεκινήσει το 4ο δεκάλεπτο και στη συνέχεια απλά έριξαν ταχύτητα φοβούμενοι την κούραση και τους τραυματισμούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 44-49, 61-83, 84-96

Στον άλλο αγώνα του τουρνουά, η Ιταλία συνέτριψε το Μπαχρέιν με σκορ 114-53. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων ήταν εμφανής με τους Ιταλούς να κάνουν... πάρτι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά αυξανόταν και ο αγώνας έγερνε προς την πλευρά των Ευρωπαίων ακόμα περισσότερο.

Το τελικό 114-53 μαρτυρά την... ανισότητα του ματς και δίνει στην Ιταλία μια εντυπωσιακή νίκη στην πρεμιέρα της στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 47-25, 76-42, 114-53