Τρομερή Ρεάλ στη Μαδρίτη,  «σκόρπισε» τη Μονακό και παρέμεινε αήττητη στην Euroleague

Τρομερή Ρεάλ στη Μαδρίτη, «σκόρπισε» τη Μονακό και παρέμεινε αήττητη στην Euroleague

Νίκος Καλαμπάκας 23:32 - 16.11.2023 / Ανανεώθηκε: 11:56 - 14.08.2024

H Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στο 8-0 στην Euroleague κατατροπώνοντας τη Μονακό εντός έδρας με σκορ 91-73.

Σε μεγάλα κέφια ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Πέμπτης 16/11, όταν υποδέχτηκε τη Μονακό. Οι πρωταθλητές Ευρώπης από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους στην ομάδα της Γαλλίας και τελικά την συνέτριψαν με σκορ 91-73.

Κορυφαίος παίκτης των Καστεγιάνων ήταν ο Μόουσα που ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καμπάτσο Ταβάρες και Γιουλ. Ο τελευταίος έβαλε ξανά κάποια απίθανα τρίποντα αποδεικνύοντας ότι παρά το προχωρημένο της ηλικίας του παραμένει ένας από τους κορυφαίους σουτέρ της λίγκας.

Ο ρυθμός ήταν φρενήρης από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τους γηπεδούχους να επιβάλουν το παιχνίδι τους και τη Μονακό να προσπαθεί μάταια να ακολουθήσει στο σκορ. Οι Μαδριλένοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, πήγαν το σκορ σε υψηλά νούμερα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 30-20.

Το ματς έγειρε ακόμα περισσότερο προς την πλευρά της ομάδας του Τσους Ματέο στη 2η περίοδο, όταν και η Ρεάλ ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο σκορ. Στο ημίχρονο η διαφορά είχε ανέβει στο +14 και η εικόνα των δύο αντιπάλων μαρτυρούσε ότι δύσκολα οι φιλοξενούμενοι θα διεκδικούσαν κάτι στην Ισπανία.

Το... κακό για τους παίκτες του Ομπράντοβιτς ολοκληρώθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, όταν και η Ρεάλ εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους (80-50 στο 30').

Υπό αυτές τις συνθήκες το μοναδικό ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο ήταν το που θα σταματούσε ο δείκτης του σκορ. Η Ρεάλ όμως κατέβασε ταχύτητα κι έτσι οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με το τελικό 91-73 να μαρτυρά τη διαφορά των δύο αντιπάλων το βράδυ της Πέμπτης 17/11.

MVP:

Ο Ντζάναν Μούσα ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Σημείωσε 21 πόντους καιι μοίρασε 5 ασίστ σε ένα βράδυ που έδωσε μια ακόμα μπασκετική παράσταση μπροστά στο κοινό της Ρεάλ.

Το κλειδί του αγώνα

Πέντε παίκτες των πρωταθλητών Ευρώπης ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μόουσα σημείωσε 21, 14 πρόσθεσε ο Γιουλ, από 12 οι Ταβάρες, Καμπάτσο και Πουαριέ.