Εντυπωσιακή η Ρεάλ στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα, «σκόρπισε» τη Σαραγόσα

Έντι Ταβάρες

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 16:51 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:15 - 14.08.2024

Με το δεξί μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Ισπανίας, αφού επιβλήθηκε με 101-70 της Σαραγόσα.

Φοβερή ήταν η πρεμιέρα της Ρεάλ Μαδρίτης στη φετινή Liga Endesa, αφού οι παίκτες του Τσους Ματέο επιβλήθηκαν στην έδρα τους της Σαραγόσα με σκορ 101-70.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική από την πρώτη περίοδο του αγώνα και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στους αντιπάλους της.

Μια εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Super Copa, οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και στο πρωτάθλημα, αφού ήταν καταιγιστικοί κόντρα στους αντιπάλους τους.

Ο Ταβάρες έδινε τον ρυθμό στην επίθεση και ήταν ο παίκτης που παρέσυρε την ομάδα του, σπρώχνοντάς τη προς τη νίκη. Ο σέντερ της Ρεάλ σημείωσε 15 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Μούσα και άλλους τόσους ο Αμπάλδε. Από την πλευρά του ο Χεζόνια ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους.

Η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 15 πόντων (33-18) και έδειξε από νωρίς ότι δεν είχε σκοπό να πέσει θύμα έκπληξης στον πρώτο της φετινό αγώνα πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ματέο δεν κατέβασαν ταχύτητα στη 2η περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με το +26 (57-31).

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη «βασίλισσα» να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 33 πόντους (83-50) και τελικά να φτάνει με άνεση στο 101-70, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Πολύ μπροστά οι Ισπανοί - Το εγχώριο πρωτάθλημα ξεκινά και η φαντασία τους οργιάζει (vids)
LIGA ENDESA

14:47 - 22.09.2023

H ισπανική Liga Endesa, το κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης ξεκινάει αυτό το Σαββατοκύριακο (23-24/9), αλλά πριν ξεκινήσει οι διοργανωτές εμπνεύστηκαν και διεξήγαγαν ένα παιχνίδι με τους προπονητές να γίνονται διαιτητές, τους παίκτες προπονητές και τους διαιτητές παίκτες!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-18,57-31, 83-50, 101-70